Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhrál čtyřikrát, ale zlatou má jednu

29 2004
Atény, Praha - Vyhrál čtyři paralympijské závody, ale má jen jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Mohl být nejúspěšnějším českým sportovcem na hrách, ale není. Devětadvacetiletý cyklista Jiří Ježek však není smutný a tvrdí: „Jsem šťastný, je to vrchol mé kariéry.“ Přitom už má dvě zlaté z olympiády v Sydney 2000, dva tituly mistra světa a čtyři evropského šampiona.

A teď si to vysvětleme s těmi aténskými medailemi. Nejdřív získal stříbro na dráze ve stíhacím závodě. Pak na vyprodaném velodromu vyhrál ve své kategorii - mužů s podkolenní amputací - kilometr s pevným startem. Jenže po sloučení všech zdravotních skupin a přepočtu výsledků podle koeficientu zůstal až devátý.

„Nestěžuju si, naopak, já to vítám. To je cesta proti inflaci paralympijských medailí,“ říká. „Podívejte se na počty účastníků v některých atletických soutěžích, jsou tam třeba jen čtyři lidi.“

O víkendu vyhrál královský silniční závod, když zbývajícím třem uprchlíkům nastoupil v posledním okruhu. O den později triumfoval i v časovce - zlatou však dostal jen jednu za součet disciplín.

Na omezení počtu medailí tak doplatil i při silniční cyklistice - byť je mezi handicapovanými sportem na nejvyšší úrovni. „Možná tři desítky cyklistů jsou profíci a všichni závodí se zdravými,“ připomene.

Sám ví, o čem mluví. Letos řádně prohnal peloton domácího mistrovského silničního závodu. „Na začátku se urval a nedal se dostihnout. Myslel jsem, že se někdo zbláznil. Buď on, nebo já,“ vyprávěl pak Petr Benčík z eD'systemu.

V etapových Lidicích skončil Ježek 24. ze stovky účastníků. Nebo v rakouském Deutschlandbergu dokonce vyhrál dva závody mezinárodního Týdne světové cyklistiky.

„Ta závodnická kvalita je jinde, je to pro mě vrcholná motivace,“ říká. Kluk z Prahy přišel o nohu v jedenácti letech, když ho srazilo auto. 

Vyučil se protetickým laborantem a později začal jezdit na kole.  Půl dne pracoval, půl dne trénoval a večer cestou domů usínal nad řídítky. S pomocí manželky Soni, zpěvačky kapely Blue Moon, v zimě zformovali vlastní profi-tým Fiat Smažík.

„Získal jsem čas na rehabilitaci, víc najezdit asi nemůžu,“ hodnotí první rok stáje, kde je i biker Jiří Chyba.

Za rok našlape 25 000 kilometrů, v diáři má úctyhodných šedesát závodních dní... A ještě k tomu je častým hostem v televizi nebo rozhlase.

Jak se podle něj mění paralympiáda? „Už to je hlavně o sportu. Nejsme jen atrakce jako dřív.“

Autoři:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz