Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Vyhrála komerce, říkají zklamaní Rakušané

5 2007
Vídeň, Pchjongčchang - Po čtyřech letech opět prožívají představitelé rakouské a jihokorejské kandidatury na pořádání zimních olympijských her velké zklamání. Salcburku ani Pchjongčchang podruhé za sebou neuspěly. Pro mnohé Korejce to byl obrovský šok, tentokrát bylo totiž jejich padesátitisícové město považováno za favorita.

"Nic k tomu neřeknu. Ne, teď ne," s těmito slovy doslova utekl před novináři Kim Čin-son, rozladěná hlava provincie Kangwondo, kde se Pchjongčchang nachází.

Korejské město podlehlo Soči o čtyři hlasy, v boji o ZOH 2010 dali představitelé Mezinárodního olympijského výboru přednost Vancouveru rozdílem pouze tří hlasů.

"Zase jsme neuspěli, i když jsme udělali maximum," prohlásil na tiskové konferenci v Guatemale šéf organizačního výboru Han Sung-so. "Jsem z toho strašně smutný, zvlášť když pomyslím na ty, kteří čekají na hry tak dlouho," dodal bývalý korejský ministr zahraničí.

Rakouští politici, funkcionáři i sportovci zase označují Vyřazení Salcburku už v prvním kole za další výhru komerce nad olympijskou myšlenkou.

Ve většině ohlasů se opakuje přesvědčení, že Salcburk nabízel nejlepší podmínky a měl i nejlepší prezentaci, ale nakonec neměl šanci proti miliardám, nabízeným velkými koncerny, jež se postavily za kandidatury Soči a Pchjongčchangu.

Často je zmiňován i možný negativní dopad dopingové aféry rakouských běžců na lyžích a biatlonistů na zimních hrách v Turíně, i když rakouští představitelé se domnívají, že nehrál rozhodující roli.

Spolkový kancléř Alfred Gusenbauer, který přijel do Guatemaly kandidaturu Salcburku osobně podpořit, prohlásil, že podle něj se neprosadily olympijské hodnoty. "Salcburk by olympijskou myšlenku zastupoval lépe než kterékoli jiné místo - zimní sporty jsou součástí rakouské duše a kultury," řekl.

Státní tajemník pro záležitosti sportu Reinhold Lopatka jednoznačně uvedl: "Nerozhodla sportovní nabídka, ale finanční zájmy. Členové MOV dali přednost penězům a moci před sportem a olympijskou ideou."

Náměstek salcburské zemské hejtmanky Othmar Raus vyjádřil názor, že kandidatura jeho města byla "rozdrcena soukolím Gazpromu a Samsungu", a oznámil, že případnou novou kandidaturu již nepodpoří.

Zklamaní představitelé kandidatury Pchjongčchangu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze