Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Za tím přece něco musí být, žasne svět nad čínským zázrakem z bazénu

Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen při závodu na 200 metrů, ze kterého si odnesla zlatou medaili. (31. července 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Dvě finále, dvě zlata, dva rekordy. Šestnáctiletá čínská senzace Jie Š'-wen sbírá v olympijském bazénu medaile a slávu, jenže teď plave hlavně v dopingových podezřeních. Copak je možné, aby byla tak dobrá? žasne svět nad jejími neuvěřitelnými výkony.

Ten první přišel v úvodní den plaveckých soutěží v Aquatics Centre. Číňanka jasně vyhrála polohovou čtyřstovku a vytvořila světový rekord 4:28,43 minuty. Své dřívější osobní maximum zlepšila o čtyři sekundy, předchozí rekord Australanky Riceové ještě v kosmických plavkách, které jsou dnes zakázané, o sekundu.

Potud nic zvláštního.

Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen vyhrála na olympiádě v Londýně po dlouhé

Jenže co odborníky šokovalo, byl její výkon na poslední padesátce, kterou zaplavala rychleji než na stejné trati mužů Ryan Lochte. Vážně neuvěřitelné, šuškali si trenéři plaveckých velmocí. "Nechápu to," komentovala čínské torpédo znakařka Simona Baumrtová. "Já jsem na mistráku vyhrála stovku kraula za 56,5 sekundy a druhou padesátku jsem jela pomaleji než ona ve 400 polohově."

"Bavili jsme se o tom celou dobu u večeře," přiznal svůj úžas i Lochte. "Pozoruhodné. Je rychlá. Kdyby plavala proti mně, možná by mě porazila."

Místo toho Jie Š'-wen porazila další soupeřky v úterý, tentokrát na polohové dvoustovce. "Nečekala jsem, že budu tak rychlá. Překvapilo mě to," říkala. Přitom na poslední délku otáčela jako třetí. "Říkala jsem si: Nemůžu prohrát, kraul je přece můj nejsilnější styl."

Světové tabulky zůstaly tentokrát nedotčeny, měnily se jen ty olympijské, téma rozhovorů bylo ovšem znovu stejné. Spekulace, podezření... Doping.

Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen při závodu na 200 metrů, ze kterého si odnesla

Dopovala jste někdy? zeptali se napřímo novináři. "Absolutně ne!" odpovídala s klidem a dodala, že trénovala 2,5 hodiny ráno, to stejné večer posledních devět let. "Je to trošku nefér," říkala rekordmanka k útokům. "Jak mě můžou kritizovat jen za to, že mám víc medailí."

"Západ pořád soudí Čínu podle staré mentality a snižuje pokrok, který Čína udělala," napsal státní deník Global Times a otec plavkyně dodal: "Západ byl vždy arogantní."

Jie Š'-wen nikdy neměla pozitivní test na zakázané podpůrné látky. Útoky jsou šílené a motivované závistí, hájili ji. S obranou přišli i zástupci Mezinárodního olympijského výboru. "Na olympiádě jsou nejlepší sportovci planety," upozornil jeho mluvčí Mark Adams. "Pokud někdo podvádí, chytneme ho! Je smutné, když někdo dopuje. Stejně smutné ale je, když se netleská skvělým výkonům."

Jenže všichni tito kritici mají v paměti pošpiněnou minulost čínského plavání z 90. let. Svoje úspěchy sice připisovali tvrdé dřině, bylinkám nebo infuzím želví krve. Pak ale propadli ve čtyřiceti dopingových testech, což bylo třikrát tolik než ostatní země.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze