Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Výlet za Neumannovou. Ze Zadova za zlatem?

11 2006
Zadov - Na antény přivážou trikolory, do kufru uloží obrovský zvonec, na zadní sedadla dají české šály a sbalí ještě dvoumetrovou vlajku. Fanklub Kateřiny Neumannové vyráží v sobotu po obědě ze šumavského Zadova na olympijské hry. Zítra už by chtěl v Itálii stříkat šampaňské. „Všichni přejeme Katce zlato,“ říká šéf výpravy Pavel Ptáček.

Nejstarší členka Leona Urbanová, energická dáma, které ostatní říkají hraběnka Konopická, je nad věcí: „I kdybychom se vrátili bez medaile, Kačka pořád zůstane naše.“

Fanklub provází českou lyžařskou královnu od roku 1993 po nejvýznamnějších závodech, jen na dvou olympiádách chyběl. Do Nagana a Salt Lake City to bylo příliš z ruky. Turíně už chybět nebude. Vyráží sedm aut, dohromady 27 lidí.

Chtěli objednat autobus, ale byl příliš drahý. „Už takhle se nedostaneme pod deset tisíc,“ říká Ptáček, od jehož zadovské hospůdky U Horejšů se dnes odjíždí.

Když lyžařská maminka Neumannová loni oznámila, že bude závodit také v olympijské sezoně, skalní fanoušci neváhali. Okamžitě začali shánět v Itálii ubytování a vstupenky.

Natrefili na penzion v městečku Ivrea, 40 kilometrů od Turína. K tomu nakoupili lístky na zítřejší závod Neumannové ve skiatlonu, na středeční hokej Česko – Německo a čtvrteční běh na deset kilometrů klasicky. Teprve pak pojedou domů.

„Máme jen starosti s vlajkou. Povolený rozměr je maximálně dvakrát jeden metr, my máme o trochu větší. Snad nám ji Italové nezkrátí,“ říkal Ptáček. Jinak už je všechno připravené.

Šampaňské, slivovice na zahřátí, kartony piva, teplé oblečení, šály, nové samolepky, řehtačky, vlajky: „Aby každý z dálky poznal, ke komu patříme.“ Jen ruční sirénu nechávají fanoušci Neumannové doma, aby jim ji pořadatelé nezabavili.

Lyžařka ví, že kamarádi přijedou, na jejich podporu spoléhá. Sní o tom, jak ji zítra před cílem ženou za zlatem.

Vítězka závodu Světového poháru v běhu na 15 km volnou technikou s hromadným startem v italském Val di Fiemme Kateřina Neumannová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze