Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padl verdikt, jehož se MOV bál. O Rio přišli ruští paralympionici

Ruská koulařka Larisa Voliková při svém pokusu na paralympijských hrách v Londýně 2012. | foto: AP

7 2016
Kontroverzní řez, který vyloučí všechny ruské sportovce z Ria, se nakonec přece jen uskuteční. Ovšem pouze na paralympijských hrách. Informace britského deníku Guardian se potvrdily. Mezinárodní paralympijský výbor IPC rozhodl o vyřazení ruské výpravy z her.

Mezi paralympioniky se tak stalo to, k čemu se šéfové olympijských her neodhodlali: kvůli státem řízenému dopingu vyloučí celou výpravu ze zářijových her v Riu.

„Nejsmutnější na celé situaci je to, že se nejedná o sportovce, kteří by zneužívali systém, ale o státem vedený systém, který zneužívá sportovce,“ prohlásil předseda IPC Philip Craven. „Jejich lačnost po slávě za každou cenu vážně poškodila integritu a pověst sportu. Naše rozhodnutí je mnohem vážnější, než jen vyloučení jednotlivých sportovců,“ dodal.

Verdikt, o němž exkluzivně informoval Guardian, vyšel ze zprávy antidopingové komise WADA. Zástupci Ruska už oznámili, že se proti trestu odvolají k sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS.

Paralympijský výbor už dříve naznačoval, že se chystá zakročit mnohem přísněji než sesterská organizace olympioniků. „Paralympijský sport chce dát jasný signál, že politika nulové tolerance v boji s dopingem není jen prázdnou frází,“ uvedl tento týden ve svém prohlášení.

Rusové se na domácích hrách Soči 2014 stali jasně nejúspěšnější paralympijskou výpravou. Posbírali 80 medailí a výrazně překonali všechna svá ostatní pódiová umístění v historii.

Jenže zpráva předsedy nezávislé komise WADA Richarda McLarena tvrdí, že medailové explozi napomohly rozsáhlé podvody. Nejméně 19 ruských vzorků bylo vyměněno, a proto by se nyní měly podrobit nové analýze. Během dlouholetého dopingového programu pak mělo zmizet z moskevské laboratoře nejméně 35 pozitivních případů.

Paralympijský výbor vychází ze stejných podkladů, které měl k dispozici MOV. Ten ale na jednání těsně před startem her odmítl princip kolektivní viny a ponechal rozhodnutí na jednotlivých federacích. Z nich nakonec pouze atletika, vzpírání, veslování a kanoistika udělily ruským sportovcům přísné tresty.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze