Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další ruští sportovci bez Ria: 22 veslařů, pět kanoistů, volejbalista

V Riu by neměla závodit ani plavecká hvězda Julia Jefimovová, pokud ji ovšem neomilostní Mezinárodní sportovní arbitráž. | foto: AP

26 2016
Seznam ruských sportovců, kteří nebudou závodit na olympiádě v Riu de Janeiro, se rozrůstá. O nedobrovolné absenci se čerstvě dozvěděli veslaři, kanoisté, moderní pětibojaři a volejbalista Markin.

Celkem 22 ruských veslařů nepustí nakonec mezinárodní federace FISA na olympijské hry do Ria. Z nominovaných dostalo po aféře s dopingem zelenou jen šest, Rusku tak zbyla jediná loď. Navíc už FISA přerozdělila místa jiným zemím: Itálie může nově sestavit dvě konkrétní posádky, Řecko a Austrálie po jedné.

Mezinárodní veslařská federace FISA své rozhodnutí rozdělila na dvě části. V pondělí zamítla start v Riu třem ruským olympionikům, dnes dalším 19 včetně dvou kormidelníků. Rusové přišli o obě osmiveslice, ženský dvojskif lehkých vah a čtyřku bez kormidelníka lehkých vah.

Dva z 22 vyloučených ruských veslařů (Anastasja Karabelščikovová, Ivan Podšivalov) dostali v minulosti trest za doping, což jim podle nedělního nařízení MOV dveře do Ria zavřelo. Jméno Ivana Balandina se objevilo ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a zaměňování pozitivních vzorků za negativní.

Zbývající veslaři doplatili právě na manipulaci se vzorky v moskevské laboratoři. „Nebyli dostatečně testováni od důvěryhodných antidopingových orgánů v souladu s požadavky MOV,“ uvedla FISA.

Rusku hrozilo kvůli systematickému dopingu vyloučení z her, MOV však rozhodnutí o účasti ruských reprezentantů ponechal na federacích jednotlivých sportů. Podle pondělního vyjádření předsedy Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova mělo v minulosti dopingový nález třináct sportovců z ruské nominace.

Do Ria nesmí pět kanoistů, včetně olympijského vítěze

Do Ria nepojede pět ruských rychlostních kanoistů, kteří měli v minulosti problémy s dopingem. Mezi nimi je i olympijský vítěz Alexandr Ďjačenko.

Ďjačenko, mistr Evropy Andrej Krajtor, bronzový olympijský medailista Alexej Korovaškov, Jelena Aňušinová a Natalja Podolská byli jmenováni ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a zaměňování pozitivních vzorků za negativní.

Mezinárodní federace ICF jim proto v souladu s nedělním nařízením MOV start v Riu zakázala. „Je smutné, že se to týká i našeho sportu. Museli jsme ale vyškrtnout všechny sportovce, o jejichž dopingu existují důkazy,“ uvedl generální sekretář ICF Simon Toulson.

Ruští volejbalisté přišli kvůli meldoniu o smečaře Markina

Ruský volejbalový tým přišel před olympijským turnajem v Riu o smečaře Alexandra Markina, jenž byl letos suspendován za nález meldonia. Mezinárodní federace FIVB mu sice trest posléze zrušila, ale na hry ho nyní nepustila. Informovala o tom agentura TASS.

Šestadvacetiletý Markin byl v březnu informován o nálezu meldonia. Později upravená pravidla Světové antidopingové agentury WADA však umožnila nálezy meldonia z prvních dvou měsíců tohoto roku tolerovat, pokud hodnota nepřesáhla hranici jednoho mikrogramu na mililitr moči.

FIVB proto hráči moskevského Dynama zrušila zastavení činnosti a Markin se dostal do širší olympijské nominace Ruska, které bude v Riu obhajovat titul z Londýna. Na ruské soupisce po jeho vyřazení zbylo 15 hráčů.

Nejede pětibojař Kustov ani náhradník Frolov

O start v Riu přijdou také moderní pětibojaři Maxim Kustov a Ilja Frolov. Oba vyřadila mezinárodní federace UIPM kvůli tomu, že se jejich jména objevila ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a manipulaci s pozitivními vzorky. Místo Kustova se do soutěže dostal Lotyš Ruslan Nakonečnyj, Frolov byl náhradníkem.

Podle vyšetřovatele WADA Richarda McLarena byli oba pětibojaři předloni pozitivně testováni na trenbolon, methenolon a oxandrolon, ale jejich nálezy moskevská laboratoř zatajila. Zbylí tři ruští reprezentanti Alexandr Lesun, Donata Rimšaiteová a Gulnaz Gubajdullinová mohou v Riu startovat.

Sozykina se Rio netýká, zbylých šest jachtařů do Ria jede

Devatenáctým ruským sportovcem, který přijde kvůli dopingové aféře o účast na olympijských hrách, je jachtař Pavel Sozykin. Protože závodí v dvouposádkové třídě 470, Ruský olympijský výbor místo něj může povolat náhradníka. Zbylých šest nominovaných jachtařů do Ria pojede.

Sozykin je bronzovým medailistou z loňského mistrovství Evropy, jenže figuroval ve zprávě antidopingové agentury WADA o systematickém dopingovém programu v Rusku.

Šéf plaveckého svazu se obrátí na arbitráž

Mezinárodní plavecká federace FINA v pondělí zakázala start v Riu sedmi ruským reprezentantům. Nechyběli mezi nimi ani olympijští medailisté, například čtyřnásobná mistryně světa Julia Jefimovová. Šéf ruského plaveckého svazu Vladimir Salnikov se hodlá obrátit na Mezinárodní sportovní arbitráž, která by mohla start vyloučených sportovců povolit.

Rusku hrozilo kvůli systematickému dopingu vyloučení z her, MOV však rozhodnutí o účasti ruských reprezentantů ponechal na federacích jednotlivých sportů.

Mezinárodní sportovní federace tedy nepustily na OH zatím sedm ruských plavců, pět rychlostních kanoistů, tři veslaře, dva moderní pětibojaře, jednoho volejbalistu a jednoho jachtaře. Souhlas s účastí v Riu naopak již dostali ruští tenisté, judisté, lukostřelci, parkuroví jezdci a nejnověji také všech 18 sportovních střelců.

Autoři: ,


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...Najdete na iDNES.cz