Vyměnila by 34 vítězství za jediné. Z Pekingu

Blanka Vlašičová při čtvrtém mítinku Zlaté ligy. | foto: Reuters

25 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na papíře to měl být naprosto jednoznačný závod. Jenže realita naplnila v Pekingu už nejeden odpadkový koš zmuchlanými papírovými předpoklady. A stalo se to opět. Měla to být "formální" zlatá mise výškařky Blanky Vlašičové, ve 34 závodech po sobě neporažené, zakončená oslavným břišním tancem za laťkou. Tanec se nekonal. Zlato také ne. Favoritka selhala.

"Necítila jsem se zle. Byla jsem soustředěná. Ale prostě se to stalo. Jediný pokus mě stál zlato," říkala s pohledem člověka, který se právě probral z deliria a neví, kde je. Snad až příliš tvrdý verdikt určil šampionku v nejkvalitnější soutěži výškařek všech dob.

Nikdy předtím se nestalo, aby 205 centimetrů nestačilo na zlato. Ani aby 203 stačilo jen na bronz. A jen jedinkrát v minulosti se přihodilo, aby 201 centimetrů nebralo medaili. To bylo na evropském šampionátu 2006. Vítězka se tehdy jmenovala Tia Hellebautová. A Blanka Vlašičová neměla medaili.

V sobotním dusném večeru se jí Belgičanka Hellebautová postavila do cesty znovu. Žena, která letos nepřekonala víc než 200 centimetrů, najednou vyhrála olympiádu!

Philippe Rogge, šéf belgické výpravy a syn prezidenta MOV, vyhodil samou radostí do vzduchu Johana Bellemanse, lékaře belgického týmu. A třicetiletá Hellebautová, za skly svých brýlí vždy tak vážná, najednou nemohla udržet slzy.

"Miluju atmosféru velkých závodů," říkala. "Dnes jsem chtěla dobře zaskákat a překvapit pár lidí. Ale překvapila jsem i sama sebe." Výšky 199, 201 i 203 skákala Hellebautová vždy až na druhý pokus, zatímco Vlašičová na první. Až na 205 se role otočily. Belgičanka uspěla napoprvé, Chorvatka napodruhé.

Právě ten jediný pokus podle atletické matematiky určil vítězku! "Když mi laťka nespadla, nechápala jsem, co se děje," líčila Belgičanka, letošní halová mistryně světa v pětiboji, kterou po celou sezonu sužovaly trable s achilovkou.

Na 207 centimetrech ji pro změnu přepadly křeče, jen ležela, vynechávala pokusy, čekala, co předvede soupeřka. Skočí? Jenže Vlašičová neuspěla.

Hellebautová pak stála s belgickou vlajkou, na tváři široký úsměv. Vlašičová se zabalila do chorvatské vlajky jako do osušky, hlava skloněná. "Každý ode mě očekával zlato, ale co mohu dělat? Je to jen sport," řekla.

Všechny ze svých předchozích 34 vítězství by vzala a vyměnila za to jediné, olympijské. Ale takovou moc žena, které se říkalo také "kouzelnice nad laťkou", nemá. "Série skončila. Je na čase začít novou," bojovně vyhlásila. "Motivace teď bude větší než dřív."

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz