Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vy lháři, křičel dav na plavce. Jak v Riu (ne)přepadli Lochteho a spol.

19 2016
Jeden z nejpropíranějších příběhů z olympiády v Riu skončil obrovskou ostudou pro americké plavce. Když dva z údajně přepadených olympioniků opouštěli ve čtvrtek policejní stanici, rozzlobení Brazilci na ulici jim spílali: „Vy lháři! Podvodníci!“ Opilí Američané poničili benzínku a pak si vybájili ozbrojené bandity.

Po nočním vystoupení vyšetřovatelů nyní konečně přesně víme, jak američtí plavci prožili svou noc, během níž je (ne)přepadli falešní policisté (další podrobnosti zde).

Za všechno může Ryan Lochte, tedy vlastně jeho matka, která jako první oznámila deníku USA Today, že jejího chlapce a jeho kamarády přepadli lupiči v ulicích Ria a okradli je o peníze.

Jeden z nejúspěšnějších amerických olympioniků historie, který vybojoval v Riu svou šestou zlatou medaili, pak historku novinářům potvrdil a sám ji přiživil.

„Přiložili mi pistoli k hlavě a zařvali, ať si lehnu na zem,“ vyprávěl.

Sám rychle zmizel domů do Spojených států, zatímco jeho kumpány z noční eskapády Gunnar Bentze a Jacka Congera vytáhli Brazilci z letadla a vzali jim jejich pasy: „Něco tu nesedí, pánové, povězte nám o přepadení ještě jednou.“

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu

To už se Bentz s Congerem polekali. Báli se, že skončí za křivou výpověď u brazilského soudu, a obvinili Lochteho, že si to všechno vymyslel on.

„Byl opilý a rozrušený,“ prohlásili.

Policie potvrdila, že Bentz a Conger po nedělním incidentu na rozdíl o Lochteho a posledního ze čtveřice plavců Jamese Feigena nepodali zavádějící výpověď. Proto jim vrátila jejich pasy a dovolila jim opustit zemi.

Plaveckou aféru prošetří také MOV

Aféru začal vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor, který na to vyčlenil speciální disciplinární komisi. Agentuře AP to řekl mluvčí MOV Mark Adams, detaily ale nezveřejnil. Pokud disciplinárka dojde k závěru, že se sportovci provinili proti olympijské chartě, mohou přijít ke slovu sankce.

Feigen, po jehož místě pobytů se nejprve pátralo, pak na policii podal novou, upravenou výpověď, v níž o přepadení už nepadla ani zmínka. Teď jen doufá, že mu rovněž vrátí jeho pas.

Lochte od té chvíle, co spěšně opustil Rio, dlouho mlčel. Nakonec se ale omluvil prostřednictvím twitteru. „Chtěl bych se omluvit za své chování z minulého víkendu. Za to, že jsem nebyl pečlivější a otevřenější v tom, jak jsem popisoval události toho časného rána,“ uvedl na svém účtu. Vyprávěl, jak je složité být v noci venku s přáteli v cizině, kde je jazyková bariéra. „Když na vás cizinec míří zbraní a chce peníze, aby vás nechal jít. Ale bez ohledu na chování kohokoliv jiného tu noc, jsem měl být mnohem zodpovědnější v tom, jak jsem se choval já sám,“ dodal plavec.

Potřebovali na záchod, pak si vymysleli gangstery

Americký olympijský výbor, který nejprve podporoval své plavce a kritizoval Rio za špatná bezpečnostní opatření, se po rozřešení případu za své sportovce veřejně omluvil.

“Chování těchto sportovců je nepřijatelné. Po návratu do Spojených států budeme dále přezkoumávat tuto záležitost a posoudíme případné postihy,“ stojí v oficiálním dokumentu. „Není to reprezentativní chování a odvádí pozornost od neuvěřitelných úspěchů americké plavecké výpravy.“

Američané si utrhli pořádnou ostudu, zvláště, co vyšly najevo všechny podrobnosti.

Fotogalerie

Plavci po noční party ve Francouzském domě vraceli taxíkem do olympijské vesnice a po cestě potřebovali na záchod.

Proto zastavili u čerpací stanice Shell a vystoupili, zatímco jejich dámský doprovod zůstal uvnitř druhého taxíku.

Lochte a spol. se následně vlámali do zamčené toalety s nápisem „Prosím, nevstupovat“, zničili zrcadlo a dávkovač mýdla. Když obsluha požadovala, aby za škodu zaplatili, začali se hádat a chovali se agresivně.

Uklidnili se, až když ochranka vytáhla zbraň a donutila je zakleknout. Pak plavci po dohadování zaplatili v přepočtu padesát dolarů a odjeli zpět do vesnice.

Kvůli ponižující scénce poté 32letý Lochte, obdivovaný plavec a držitel dvanácti medailí z olympiády, přišel druhý den s historkou, že mu lupiči převlečení za policisty ukradli 400 dolarů....Další z rubriky

Žádná pistole u hlavy. Američtí plavci si přepadení v Riu vymysleli

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu

Jeden z největších skandálů dosavadního průběhu olympiády nabral nečekaný zvrat. Američtí plavci v...

Janečkovo zklamání z Ria. Čekal jsem úplně jiný čas, říká plavec

MEZI PRVNÍMI. Při nedělním odletu do dějiště olympijských her v Riu zapózovali...

Náchodský plavec Pavel Janeček si z olympijských her v Riu přivezl plnou hlavu příjemných zážitků....

Ruské akvabely popáté za sebou vyhrály týmovou soutěž na OH

Ruské akvabely se radují z olympijského triumfu v Riu.

Ruské akvabely popáté ovládly týmovou olympijskou soutěž. Stejně jako v Londýně skončily na...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz