Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Výškař Janků: V zimě se chystám ukončit kariéru

27 2008
Zřejmě svou poslední závodní sezonu prožívá Tomáš Janků. Třiatřicetiletý výškař pražské Dukly tak v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz potvrdil, co už kdysi jednou prohlásil. Nic by na tom nezměnil ani případný úspěch na olympijských hrách v Pekingu. "Je to tak. Rád bych se nejspíš rozloučil v zimě 2009," řekl Janků.
Doporučujeme

"Jednou se končit musí. Rád bych šel dělat zase něco jiného," uvedl stříbrný výškař z evropského šampionátu v Göteborgu v roce 2006. "Pokud se rozhodnu skončit, řeknu konec a už se nikdy nevrátím," dodal.

Tomáš Janků pokračoval v sérii předolympijských rozhovorů se čtenáři iDNES.cz. A stejně jako jeho přítelkyně  tyčkařka Kateřina Baďurová si odpovědi psal sám. Na vlajce, na níž se všichni respondenti poté podepisují, si nejdříve našel tyčkařčin podpis a sám se zvěčnil vedle ní.

. tomáš janků odpovídal zde

"Jestli mě nějaká otázka překvapila? To ne, všechno bylo v normálu," usmíval se atlet po více než hodině strávené v redakci.

Janků je jedním z trojice nejlepších českých výškařů, do níž patří ještě Svatoslav Ton a Jaroslav Bába. Jenže pouze Bába zatím splnil olympijský limit 230 centimetrů.

Janků byl splnění olympijského limitu blízko minulý víkend. Na Poháru mistrů evropských zemí v Portugalsku svou soutěž s přehledem vyhrál, za limitem zaostal jen o čtyři centimetry. "Skákalo se mi super. Forma ještě asi naladěna úplně není, ale i tak to šlo moc dobře." Pokoušel se pochopitelně i o limit. "Chybělo málo," poznamenal.

Do uzavření nominace v polovině července bude mít ještě dostatek příležitostí. "Vidím to tak až na deset závodů," uvedl Janků. První z nich absolvuje tuto sobotu při extralize v Ostravě.

Tomáš Janků není jen výborným atletem. Stejně jako jeho výškařský kolega Svatoslav Ton (který rád maluje) má neobvyklý koníček. Je dobrovolným hasičem a vlastní sbírku zbraní. "Jsem dobrovolným hasičem u Sboru dobrovolných hasičů Kozinec na Praze Západ a také potápěčem IZS pro Liberecký kraj," přiznal se. "Zbraně patří k mému životu jednak pro obranu a jednak i proto, že jsem vojákem z povolání. Těch koníčků je mnoho, ale vzhledem k OH je trochu omezuji," doplnil.

Po třicítce chytil vynikající formu

Výškař, kterého trénuje otec Jan, chytil po třicítce vynikající formu. Na HME 2007 skončil čtvrtý, na loňském MS v Ósace pátý. Ve vyrovnaném výškařském poli jsou jeho vyrovnané výkony vysoce ceněny.

Patálie pro přítele tyčkařky Kateřiny Baďurové nastaly letos v zimě. Po zranění a výpadku v přípravě nesplnil limit pro účast na HMS ve Valencii. Neúčast jej mrzela možná o to více, že právě ve Valencii získal svoji první "dospěláckou" medaili - na HME 1998 vybojoval bronz. Před ME 2006 mu hrozil odchod z armády, vojenští nadřízení nebyli spokojeni s jeho výkony. Po medaili ze Švédska se vyhazov pochopitelně nekonal.

Do letošní letní sezony vstoupil Janků v dobré formě. Minulý týden v citelném chladu v Turnově skončil druhý za 215 cm, o a víkendu vyhrál v Portugalsku již zmiňovaný závod v rámci PMEZ.

. Předolympijské on-line rozhovory

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze