Výškař si medailový skok nepamatuje

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Velký risk dovedl výškaře Jaroslava Bábu k olympijské medaili. V těžké chvíli, kdy byl na pokraji vyřazení, se rozhodl přesunout si poslední pokus na další výšku. Musel vyrovnat svůj osobní rekord a neměl možnost opravy. "Nejsem zvyklý riskovat, ale teď jsem věděl, že na to mám," řekl. Skok přes 234 centimetrů vysokou laťku mu zajistil třetí místo na olympiádě.

"Vůbec si nepamatuji, že jsem běžel a že jsem skákal," popsal Bába klíčový moment. "Byl jsem v takovém tranzu, že mám výpadek paměti. Najednou jsem byl v doskočišti a laťka zůstala na svém místě."

K rozhodujícímu tahu se devatenástiletý výškař nechal inspirovat svým kolegou a kamarádem Svatoslavem Tonem, jenž se v soutěži ocitl v úplně shodné situaci. "Viděl jsem, že Sváťa vynechává třetí pokus a řekl si, že to je dobrý nápad," přiznal Ton.

Hrál vabank, věděl, že se buď se vyhoupne mezi největší klandidáty na medaili, nebo zůstane v poli poražených.

"Říkal jsem si buď a nebo. Výšku 232 skočilo hodně lidí, z toho by medaile nebyla, takže neměl co ztratit," tvrdí Bába. "Věděl, že když do toho dám úplně všechno, tak na to mám."

Na laťce ve výšce 234 centimetrů se osudy českých výškařů rozdělily. Ton svůj první a poslední pokus nezvádl, Bába skočil a vykročil ke slávě.

"Bylo to v pohodě, s rezervičkou," usmívá se ostravský atlet.

Když procitl z transu, ve kterém se nad laťku vznesl, přepadla ho šílená radost. "Skákal jsem radostí, křičel a měl jsem chuť hned oběhnout celý stadion!"

"Jsem z Jardy nadšený. V devatenácti letech zvládl závod naprosto bez bázně," chválil Svatoslav Ton. "Nerozklepala se mu kolena, je to devatenáctiletý mazák."

K životnímu úspěchu Ton svého kolegu velkoryse doprovodil. Zůstal s ním v sektoru a pomáhal mu. "K technice jsem mu nic říkat nemohl, to bych si nedovolil, ale snažil jsem se ho aspoň povzbudit."

"Jsem Sváťovi strašně moc vděčný. Celý závod mě udržoval v psychické pohodě, roztleskával diváky. Hodně mi pomáhal a není to poprvé," děkoval Bába svému o šest let staršímu kolegovi.

"Nepřipisuji si žádné zásluhy, ale pokud to mělo něčemu pomoci, tak jsem šťastný," řekl Ton, který Bábovi našeptával, že skočí na první pokus i výšku 236 centimetrů a získá zlatou medaili.

"Trošku jsem doufal, že to ještě zvládnu a zaútočním na stříbro, ale už mi nezbylo moc sil. Všechno jsem dal do pokusu na 234," přiznal se Bába. "Jsem šťastný i za bronz."

Český výškař Jaroslav Bába se raduje poté, co překonal laťku ve výšce 234 .

Jaroslav Bába nad laťkou v aténském finále.

Spokojený bronzový olypijský medailista Jaroslav Bába.

Výškař Jaroslav Bába se raduje v objetí kolegy Svatoslava Tona (vlevo) poté, co překonal laťku ve výšce 234 centimetrů a zajistil si olympijský bronz.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz