Výškař Tomáš Janků pojede do Sydney

27 2000
B í l i n a - Výškař Tomáš Janků se dnes stal čtyřiadvacátým českým atletem, jemuž se podařilo splnit limit pro účast na zářijových olympijských hrách v Sydney. Na výškařském mítinku v Bílině překonal laťku ve výšce 230 centimetrů, zatímco jeho bratr Jan na ní neuspěl. Tomáš Janků měl v soutěži čtyři pokusy, 220 a 225 centimetrů zdolal napoprvé, na limitářské výšce napoprvé neuspěl. Výkon potřebné kvality dokázal skočit v poslední chvíli, neboť na začátku příštího týdne bude nominace do Austrálie uzavřena. Další možností byl sobotní mítink v Amsterdamu.

"Rozhodli jsme se pro Bílinu dnes v jednu odpoledne," prozradil úspěšný atlet a vysvětlil, že start v nizozemském městě neměl potvrzený, proto dal přednost tuzemsku. Spokojen je však pouze napůl. "Při posledním pokusu jsem si poranil stehenní sval," sdělil příčinu svého dvojakého pocitu.


Atletům se nachýlil čas, na plnění limitů jim zbývají jen hodiny

Již jen minimum možností mají čeští atleti na to, aby si vybojovali účast na olympijských hrách a nemuseli při tom spoléhat na přidělení divoké karty. Dosud vyhovělo kritériím pro start v Sydney 24 atletů, k nimž je třeba ještě připočítat náhradnici pro ženskou štafetu na 4x400 metrů.

Pokoušet se o splnění kritérií mohou atleti naposledy v neděli, v pondělí zasedne trenérská rada a o den později se sejde výkonný výbor, aby schválil návrh nominace.

Úplně poslední možnost v neděli večer na stadiónu Slavie chtějí využít tyčkaři Špaček, Ptáček, Janáček a Baďurová, trojskokan Kuntoš i koulař Stehlík. O den dříve se chystá skupina atletů do portugalského Funchalu a z adeptů na olympiádu se představí především dálkař Kovář. V pátek budou v Jablonci skákat o limit ještě Špaček s Baďurovou, ve čtvrtek dokázal potřebných 230 centimetrů překonat výškař Tomáš Janků, zatímco jeho bratr Jan neuspěl a neví, zda a kde svůj závěrečný pokus absolvuje.

Většina uchazečů o limit patří do okruhu atletů, kteří svými výkony mohou pomýšlet alespoň na divoké karty. Takových je podle šéftrenéra Václava Fišera více než deset. Otázka rozdělovacího mechanismu bude předmětem jednání trenérské rady a výkonného výboru, stejně jako rozhodnutí o náhradnici do štafety na 4x400 metrů.

Jméno páté čtvrtkařky pro Sydney dělalo dlouho Fišerovi vrásky, a to vzhledem k propastnému výkonnostnímu rozdílu za jistou čtveřicí Fuchsová, Burianová, Benešová, Formanová. Ovšem v neděli při mítinku Mladá Evropa v Jablonci se hlavní kandidátkou na místo náhradnice stala juniorka Lenka Ficková. Účastnice říjnového mistrovství světa juniorů zaběhla čtvrtku v osobním rekordu 53,53 sekundy a řekla si o místo v nominaci. "Do té doby byla situace velmi složitá a dokonce mne napadalo, že by do Sydney žádná nejela," uvedl Fišer.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz