Výškaři si před finále léčili bolístky

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jaroslav Bába a Svatoslav Ton - tak si jmenují dvě české naděje ve finále olympijského skoku do výšky. Před večerním závodem se oba soustředili ve svých pokojích v olympijské vesnici na okraji Atén a léčili svá zranění. Bolest se u obou atletů ozvala při kvalifikaci. Svatoslav Ton si natáhl šlachu v chodidle. Jaroslavu Bábovi se zase připomnělo koleno.

"To je moje klasika. Při závodě to začalo a stupňovalo se to. Ty potíže nesouvisí s technikou, ale s mým špatným stavěním těla," líčil Bába po úspěšné kvalifikaci. - více zde

Oba přesto zdolali limit 228 centimetrů a mohli se těšit na finále, do něhož neprošel třetí z českých adeptů Tomáš Janků. Při finále bude fandit na tribuně Olympijského stadionu.

"Problémy má snad každý výškař. Oba kluci ale budou večer stoprocentně připraveni. Jsou nažhavení a chtějí se porvat o medaili," popsal Janků rozpoložení reprezentačních kolegů před závody.

"Kluci jsou na tom zdravotně podobně, ale doktoři je dali dohromady, takže už bolest necítí. Uvidíme při závodě," řekl Aleš Duda, osobní trenér Jaroslava Báby.

Oba finalisté během neděli jen zašli za lékaři, ale jinak se soustředili ve svých pokojích. "Jsou v pohodě a snaží se to brát jako normální závod, i když to samozřejmě není. Ale určitě nejsou vyjukaní," podotkl Tomáš Janků.

Češi nejsou ve finále jedinou dvojicí z jedné země - zastoupení v podobě dvou výškařů mají i USA (Hemingway a Nieto) a Rusko (Rybakov a Voronin). Bába s Tonem a Janků se hecovali už v kvalifikaci, ve finále to zřejmě nebude jiné.

"Samozřejmě každý se soustředí sám na sebe a svůj vlastní výkon, na němž mu záleží, ale pokud vyvstane nějaký problém, tak si vzájemně určitě pomohou. Je to výhoda, že tam jsou dva," míní Aleš Duda.

"Hodně záleží na tom, jak se závod vyvíjí. Když se skáče dobře, tak se snažíme navzájem povzbuzovat. A když má někdo problém, tak se soustředí, aby ho vyřešil. Těžko říci, jak to bude dneska," podotkl Tomáš Janků.

Bába a Ton letos dokázali skočit 233 centimetrů, čímž patří do elitní světové desítky. U této výšky také leží olympijské medaile.

"Je tam postupová výška 232 centimetrů, to nevím, jestli bude stačit. Pak se jde na 234, a to už by mohla být medaile. Chce to prostě jít na osobní rekord," míní Aleš Duda, podle něhož může vyhrát kdokoliv z finálové dvanáctky.

Finále olympijského skoku do výšky začíná na Olympijském stadionu v Aténách v 18:30 SEČ. Největším favoritem je Švéd Stefan Holm, který jako jediný letos skočil 236 centimetrů. Podle Báby se v boji o medaile bude skákat vysoko.

"Vypadá to tak, kluci jsou dost nabití. Super vypadal Andrej Sokolovský, dobrou formu má Topič a samozřejmě Holm. Ale finále bude úplně jiný závod než kvalifikace, všechno bude vypadat jinak," míní český výškař.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz