Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Výškařka Laláková pokořila olympijský limit

21 2008
Třinec - Česká výškařka Barbora Laláková vyhrála Beskydskou laťku v Třinci a výkonem 197 centimetrů navíc splnila limit pro účast na olympijských hrách v Pekingu i halovém MS ve Valencii. Při neúčasti tří nejlepších závodnic z prvního podniku v Hustopečích se Laláková stala zároveň vítězkou Moravské výškařské tour 2008.

Prémii tisíc dolarů za celkové vítězství mezi muži vybojoval švédský výškař Linus Thörnblad, který dnes triumfoval výkonem 230 centimetrů.

Tři tisíce diváků v třinecké hale z Lalákové vydolovaly maximum současných možností. Hladké zdolání prvních šesti výšek ji naplnilo sebevědomím, na kterém postavila rozhodující útok. "Když jsem na první pokus skočila i 193, začala jsem si věřit," řekla Laláková novinářům po závodě.

Zatímco 193 cm ladně zdolala, zbytek startovního pole na stejné výšce vyhořel. Pak už s laťkou zápasila i vítězka, ale mohla se opřít o bouřlivou podporu publika, které ji v posledním třetím pokusu přes olympijský limit doslova dotlačilo. Na 197 cm už potřebovala o skok méně, ale útok na osobní rekord na rovných dvou metrech už Lalákové nevyšel.

"Jsem strašně šťastná, jet na olympiádu byl můj sen," radovala se Laláková. "V Hustopečích jsem byla smutná, ale Třinec dneska všechno napravil. Musím ale poděkovat hlavně skvělým divákům. Publikum mě vyhecovalo k výkonům, které jsem ani já sama nečekala," přiznala. Za vylepšení rekordu Beskydské laťky obdržela od pořadatelů finanční bonus 500 dolarů.

Laláková se stala druhou českou výškařkou s limitem pro pekingské hry i halové MS po Ivě Strakové, která jej skočila v sobotu v Hustopečích. Ve čtrnáctičlenné soutěži mužů však české hvězdy do hry o nejvyšší místa nezasáhly. Jaroslav Bába se musel spokojit s pátým místem za 222 cm a Svatoslav Ton skočil ještě o 12 centimetrů méně, oba se nominačním hodnotám ani nepřiblížili.

"Čekal jsem, že po Hustopečích to dneska bude lepší, ale technicky to dobré bohužel nebylo. Na technice mám co dohánět," nezastíral Bába, který si za nejbližší cíl stanovil účast na halovém světovém mistrovství ve Valencii. "To je můj prvořadý úkol, ale bude to hodně těžké, protože výškaři můžeme jet jenom dva," podotkl.

Malou satisfakcí pro Bábu mohlo být, že jeho rekord mítinku 232 cm navzdory všem předpokladům trochu nečekaně odolal. Na prvenství dosáhl švédský výškař Thörnblad, který oplatil Rusovi Ivanu Uchovovi porážku z Hustopečí.

Stačilo mu však 230 cm, protože jeho hlavní ruský konkurent stejnou výšku vynechal, ale o tři centimetry vyšší laťku shodil. Risk Uchova možná připravil o vítězství v Tour, Thörnblad ho v celkovém pořadí totiž o dva centimetry předstihl.

Výsledky - Beskydská laťka:
Muži:
1. Thörnblad (Švéd.) 230 cm, 2. Uchov, 3. Těrešin (oba Rus.) oba 226, ...5. Bába 222, 12. Ton (oba ČR) 210.
Konečné pořadí Moravské výškařské tour 2008: 1. Thörnblad 464 cm, 2. Uchov 462, 3. Dmitrik (Rus.) 452.
Ženy: 1. Laláková 197, 2. Dubnová (obě ČR), 3. Kljuginová (Rus.), 4. Gyorffyová (Maď.) všechny 190.
Konečné pořadí tour: 1. Laláková 386, 2. Dubnová, 3. Kljuginová obě 382.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze