Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší minimum sportů na hrách? Železný je pro

27 2005
Lausanne, Praha - Oštěpař Jan Železný věnuje podzim diplomatickým aktivitám. Na přelomu října a listopadu si do kalendáře zapsal dva výjezdy do Lausanne - kvůli členství v Mezinárodním olympijském výboru. V uplynulých dnech absolvoval schůzku Komise sportovců, příští týden má v plánu setkání komise "Sport pro všechny".

Sportovci absolvovali program v kompletním složení. "Přijel i Hicham El Guerrouj a potvrdil, že znovu trénuje a příští rok chce závodit," popsal setkání s dvojnásobným olympijským vítězem Jan Železný.

Nejdůležitějším bodem jednání zástupců sportovců se stal návrh iniciovat zvýšení minimálního počtu sportů v programu olympijských her. "Nynější minimum patnácti sportů se nám zdá příliš nízké. Náš návrh mluví o pětadvaceti sportech," tvrdí český oštěpař.

V uplynulých letech se svět sportovní diplomacie zabýval spíše maximálním počtem sportů na programu olympijských her.

V současnosti jich letní "verze" olympiády čítá 28 - v nich se soutěžilo loni v Aténách a na stejný počet sportů se připravují organizátoři v Pekingu 2008. Jiná situace nastane v Londýně 2012. Červencové zasedání MOV v Singapuru totiž rozhodlo o vyřazení softbalu a baseballu z programu.

Právě jejich vyřazení otevřelo diskuzi o minimálním počtu. Důvody jsou jednoduché: "Při snižování počtu sportů by se nepřiměřeně  zvyšovaly finanční podíly pro zbylé sporty," vysvětluje Železný.

Sportovci zároveň navrhují změnu hlasovacího řádu pléna MOV. "Aby při hlasování o zařazení nových sportů stačila k přijetí nadpoloviční většina a ne dvoutřetinová," uvádí jediný český člen pléna MOV.

Členům exekutivy Mezinárodního olympijského výboru předložil šéf Komise sportovců Sergej Bubka také vyjádření ke kauze Lance Armstronga, jenž v uplynulých měsících ve francouzských médiích obviněn z užívání zakázaných prostředků.

"Podporujeme kroky WADA a MOV, ale důležité je, aby pravidla platily pro všechny zúčastněné strany. Nejenom pro kontrolovaných, kontrolujících, ale i laboratoře a kontrolory," dodal český oštěpař.

Autoři:


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....Najdete na iDNES.cz