Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší minimum sportů na hrách? Železný je pro

27 2005
Lausanne, Praha - Oštěpař Jan Železný věnuje podzim diplomatickým aktivitám. Na přelomu října a listopadu si do kalendáře zapsal dva výjezdy do Lausanne - kvůli členství v Mezinárodním olympijském výboru. V uplynulých dnech absolvoval schůzku Komise sportovců, příští týden má v plánu setkání komise "Sport pro všechny".

Sportovci absolvovali program v kompletním složení. "Přijel i Hicham El Guerrouj a potvrdil, že znovu trénuje a příští rok chce závodit," popsal setkání s dvojnásobným olympijským vítězem Jan Železný.

Nejdůležitějším bodem jednání zástupců sportovců se stal návrh iniciovat zvýšení minimálního počtu sportů v programu olympijských her. "Nynější minimum patnácti sportů se nám zdá příliš nízké. Náš návrh mluví o pětadvaceti sportech," tvrdí český oštěpař.

V uplynulých letech se svět sportovní diplomacie zabýval spíše maximálním počtem sportů na programu olympijských her.

V současnosti jich letní "verze" olympiády čítá 28 - v nich se soutěžilo loni v Aténách a na stejný počet sportů se připravují organizátoři v Pekingu 2008. Jiná situace nastane v Londýně 2012. Červencové zasedání MOV v Singapuru totiž rozhodlo o vyřazení softbalu a baseballu z programu.

Právě jejich vyřazení otevřelo diskuzi o minimálním počtu. Důvody jsou jednoduché: "Při snižování počtu sportů by se nepřiměřeně  zvyšovaly finanční podíly pro zbylé sporty," vysvětluje Železný.

Sportovci zároveň navrhují změnu hlasovacího řádu pléna MOV. "Aby při hlasování o zařazení nových sportů stačila k přijetí nadpoloviční většina a ne dvoutřetinová," uvádí jediný český člen pléna MOV.

Členům exekutivy Mezinárodního olympijského výboru předložil šéf Komise sportovců Sergej Bubka také vyjádření ke kauze Lance Armstronga, jenž v uplynulých měsících ve francouzských médiích obviněn z užívání zakázaných prostředků.

"Podporujeme kroky WADA a MOV, ale důležité je, aby pravidla platily pro všechny zúčastněné strany. Nejenom pro kontrolovaných, kontrolujících, ale i laboratoře a kontrolory," dodal český oštěpař.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze