Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Výstava Žijeme Londýnem míří do Českých Budějovic. Proběhne v sobotu

Originální patrový londýnský autobus, který je upravený na multimediální centrum. | foto: Eva Štěpánkovápro iDNES.cz

1 2011
Žijeme Londýnem. To je název výstavy, kterou v sobotu budou moci shlédnout také Jihočeši. Bude připravena na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Vernisáž bude od 16 hodin.

České Budějovice jsou teprve druhým městem, kde se výstava uskuteční. Potrvá celý týden. První bylo Brno a následovat budou Ústí nad Labem, Olomouc či Hradec Králové. Postupně navštíví všech 14 krajů v Česku.

Ve slavnostním programu se představí i nejslavnější olympionička z Česka Věra Čáslavská. Získala sedm zlatých olympijských medailí. Vedle ní zde budou veslař slavné třeboňské čtyřky s kormidelníkem Karel Mejta, který má zlatou medaili z olympijských her v roce 1952 v Helsinkách.

Dále se představí volejbalista Antonín Procházka nebo judista Vladimír Kocman. Oba mají bronzové olympijské medaile.

Slavnostní zahájení

Od 10:00: Otevření expozice fotografií pro veřejnost
Od 16:00: Slavnostní zahájení výstavy, rozsvícení panelů, módní přehlídka Alpine Pro, vystoupení sportovních hostů a autogramiáda
Od 16.30: Soutěž s moderátorem Jaromírem Bosákem, autogramiáda
Od 17.15: Módní přehlídka, soutěž, autogramiáda
Od 17.45: Soutěž s moderátorem, zakončení úvodního programu

Kampaň Žijeme Londýnem upozorňuje i na možnost, že v Evropě nemusí být letní olympijské hry dalších 20 let. A nabídne možnost získat vstupenky, aby mohli do Londýna v příštím roce do hledišť sportovišť i Jihočeši.

Šanci například dostanou i školáci základních škol ze 6. a 7. tříd. V pondělí 6. června bude v časech 9 - 10 a 11 - 12 hodin v Metropolu probíhat program Každý může být vítězem.

Součástí programu, který bude moderovat také Jaromír Bosák, jsou filmové sestřihy významných okamžiků z československé a české olympijské historie. Připravené jsou besedy s Kateřinou Neumannovou či Antonínem Procházkou, který je také předsedou Českého klubu olympioniků Jihočeského kraje.

Soutěže budou z oblasti sportu, zeměpisu, historie, ekologie a zdravého životního stylu.

Pro účastníky je připravený další program se znalostními kvízy a soutěžemi z oblasti sportu, zeměpisu, historie, ekologie a zdravého životního stylu.

Školáci budou moci dlouhodobě soutěžit o účast při televizním natáčení s vybraným reprezentantem v Olympijském magazínu na ČT4.

Vystavené fotografie z olympijských her jsou tím nejlepším, co historie olympiád v Československu a Česku nabídla. První pochod Čechů s českou vlajkou při slavnostním zahájení her.

Emil Zátopek, jeho manželka Dana, Věra Čáslavská. Kateřina Neumannová. Nebo Jaromír Jágr jako vlajkonoš české výpravy na zimních olympijských hrách ve Vancouveru. I to je v nabídce fotografií z chystané výstavy. Dozvíte se, kolik olympijských vítězů má vůbec Československo a Česká republika.

Jižní Čechy projede doubledecker, originální patrový londýnský autobus. Je upravený na multimediální centrum a navštíví i další jihočeská města.

Uvidí ho ve čtvrtek 23. června na Velkém náměstí ve Strakonicích. O den později u kulturního domu v Písku a v pondělí 27. června bude stát na Žižkově náměstí v Táboře. Pokaždé bude otevřený od 9 do 17 hodin. Olympiáda se hlásí.Najdete na iDNES.czmobilní verze