Výzkum: Pražané chtějí pořádat olympiádu

25 2004
Praha - Obyvatelé Prahy souhlasí s tím, aby hlavní město České republiky uspořádalo olympijské hry. Vyplývá to z výzkumu, který provedla společnost DEMA. Podle něj myšlenku pořádání největší sportovní akce podporuje šest z deseti Pražanů. Zástupci města i Českého olympijského výboru mají zájem ucházt se o uspořádání OH v roce 2016 nebo 2020.

Stoupenci olympijské kandidatury mají výraznou převahu v mladší generaci. Myšlenka se zamlouvá 85 procentům respondentů ve věkové skupině mezi 18 a 24 rokem. V kategorii nad 55 let je však poměr odpovědí prakticky přesně obrácený. Celkově se pro hry vyslovilo šedesát procent dotázaných.

Souhlasná odpověď je nejčastěji (40 procent) podmíněna přesvědčením, že v souvislosti s olympiádou by mohlo dojít k pozitivnímu rozvoji domácí ekonomiky, k novým investorským nabídkám, větší nabídce pracovních příležitostí a především k mohutnému rozvoji Prahy a přilehlých lokalit.

Každá třetí kladná odpověď (33 procent) argumentovala možností Prahy zviditelnit se a přilákat turisty. Více než čtvrtina odpovědí (27 procent) byla motivována možností vidět zápolení sportovců na vlastní oči.

Převažujícím důvodem negativních postojů je názor, že jde o enormně náročnou investici (53 procent), která je vysoko nad možnostmi české ekonomiky a vyžadovala by si další zadlužení. Často v odpovědích zaznívalo, že peníze jsou zapotřebí jinde a vynaložené investice by se nenavrátily.
Více než čtvrtina odmítajících občanů (29 procent) má za to, že na tak velkou akci je Česká republika příliš malá a že by ji organizačně nezvládla. Ostatní (18 procent) zdůvodnili své "ne" hlavně obavami ze zvýšené kriminality a z hrozby teroristických akcí. 

Informovanost Pražanů o tom, že hlavní město uvažuje o kandidatuře, byla jen mírně nadpoloviční (56 procent). Přesně tři čtvrtiny účastníků průzkumu by byly hrdé na fakt, že se Praze dostalo cti pořádat hry. Víc než třetina Pražanů (36 procent) pak slíbila, že by se na hrách chtěla nějakým způsobem podílet v roli dobrovolníků.

OH V PRAZE?
Články o uvažované pražské kandidatuře
na pořádání OH čtěte ZDE

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Najdete na iDNES.cz