Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkum: Pražané chtějí pořádat olympiádu

25 2004
Praha - Obyvatelé Prahy souhlasí s tím, aby hlavní město České republiky uspořádalo olympijské hry. Vyplývá to z výzkumu, který provedla společnost DEMA. Podle něj myšlenku pořádání největší sportovní akce podporuje šest z deseti Pražanů. Zástupci města i Českého olympijského výboru mají zájem ucházt se o uspořádání OH v roce 2016 nebo 2020.

Stoupenci olympijské kandidatury mají výraznou převahu v mladší generaci. Myšlenka se zamlouvá 85 procentům respondentů ve věkové skupině mezi 18 a 24 rokem. V kategorii nad 55 let je však poměr odpovědí prakticky přesně obrácený. Celkově se pro hry vyslovilo šedesát procent dotázaných.

Souhlasná odpověď je nejčastěji (40 procent) podmíněna přesvědčením, že v souvislosti s olympiádou by mohlo dojít k pozitivnímu rozvoji domácí ekonomiky, k novým investorským nabídkám, větší nabídce pracovních příležitostí a především k mohutnému rozvoji Prahy a přilehlých lokalit.

Každá třetí kladná odpověď (33 procent) argumentovala možností Prahy zviditelnit se a přilákat turisty. Více než čtvrtina odpovědí (27 procent) byla motivována možností vidět zápolení sportovců na vlastní oči.

Převažujícím důvodem negativních postojů je názor, že jde o enormně náročnou investici (53 procent), která je vysoko nad možnostmi české ekonomiky a vyžadovala by si další zadlužení. Často v odpovědích zaznívalo, že peníze jsou zapotřebí jinde a vynaložené investice by se nenavrátily.
Více než čtvrtina odmítajících občanů (29 procent) má za to, že na tak velkou akci je Česká republika příliš malá a že by ji organizačně nezvládla. Ostatní (18 procent) zdůvodnili své "ne" hlavně obavami ze zvýšené kriminality a z hrozby teroristických akcí. 

Informovanost Pražanů o tom, že hlavní město uvažuje o kandidatuře, byla jen mírně nadpoloviční (56 procent). Přesně tři čtvrtiny účastníků průzkumu by byly hrdé na fakt, že se Praze dostalo cti pořádat hry. Víc než třetina Pražanů (36 procent) pak slíbila, že by se na hrách chtěla nějakým způsobem podílet v roli dobrovolníků.

OH V PRAZE?
Články o uvažované pražské kandidatuře
na pořádání OH čtěte ZDE

Autor:


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz