Výzkum: Pražané chtějí pořádat olympiádu

25 2004
Praha - Obyvatelé Prahy souhlasí s tím, aby hlavní město České republiky uspořádalo olympijské hry. Vyplývá to z výzkumu, který provedla společnost DEMA. Podle něj myšlenku pořádání největší sportovní akce podporuje šest z deseti Pražanů. Zástupci města i Českého olympijského výboru mají zájem ucházt se o uspořádání OH v roce 2016 nebo 2020.

Stoupenci olympijské kandidatury mají výraznou převahu v mladší generaci. Myšlenka se zamlouvá 85 procentům respondentů ve věkové skupině mezi 18 a 24 rokem. V kategorii nad 55 let je však poměr odpovědí prakticky přesně obrácený. Celkově se pro hry vyslovilo šedesát procent dotázaných.

Souhlasná odpověď je nejčastěji (40 procent) podmíněna přesvědčením, že v souvislosti s olympiádou by mohlo dojít k pozitivnímu rozvoji domácí ekonomiky, k novým investorským nabídkám, větší nabídce pracovních příležitostí a především k mohutnému rozvoji Prahy a přilehlých lokalit.

Každá třetí kladná odpověď (33 procent) argumentovala možností Prahy zviditelnit se a přilákat turisty. Více než čtvrtina odpovědí (27 procent) byla motivována možností vidět zápolení sportovců na vlastní oči.

Převažujícím důvodem negativních postojů je názor, že jde o enormně náročnou investici (53 procent), která je vysoko nad možnostmi české ekonomiky a vyžadovala by si další zadlužení. Často v odpovědích zaznívalo, že peníze jsou zapotřebí jinde a vynaložené investice by se nenavrátily.
Více než čtvrtina odmítajících občanů (29 procent) má za to, že na tak velkou akci je Česká republika příliš malá a že by ji organizačně nezvládla. Ostatní (18 procent) zdůvodnili své "ne" hlavně obavami ze zvýšené kriminality a z hrozby teroristických akcí. 

Informovanost Pražanů o tom, že hlavní město uvažuje o kandidatuře, byla jen mírně nadpoloviční (56 procent). Přesně tři čtvrtiny účastníků průzkumu by byly hrdé na fakt, že se Praze dostalo cti pořádat hry. Víc než třetina Pražanů (36 procent) pak slíbila, že by se na hrách chtěla nějakým způsobem podílet v roli dobrovolníků.

OH V PRAZE?
Články o uvažované pražské kandidatuře
na pořádání OH čtěte ZDE

Autor:


Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

První úspěchy z OH mládeže: vzpěrač Polák má bronz, judista Bezděk stříbro

Martin Bezděk (v modrém) při nástupu do techniky Uči Mata na turnaji Evropského...

Prvních úspěchů na začátku olympijských her mládeže v Buenos Aires se dočkali i čeští...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Další česká medaile na OH mládeže: šermířka Bieleszová má bronz

Šermířka Veronika Bieleszová se raduje se svým trenérem z vítězství v duelu o...

Třetí českou medaili na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires získala šermířka Veronika...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz