Výzva pro příští roky: Praha olympijská

Olympijský stadion Letňany - Návrh olympijského stadionu od studenta ČVUT Jaroslava Malého. | foto: Vizualizace: Jaroslav Malý

25 2005
Praha - Když byla v roce 1970 vyhlášena soutěž na architektonické ztvárnění stadionů pro olympijské hry v roce 1980 v Praze, celý areál se vešel na jedno místo - na Maniny. Dnes městští architekti a politici uvažují o tom, že by sportoviště pro olympiádu v roce 2020, o kterou město usiluje, byla rozeseta téměř po celé Praze.

Některé sporty by se odehrávaly i ve Středočeském kraji nebo až na Lipně.

"Olympijský areál z roku 1970 byl pojat jako průchozí park. V té době tam probíhala stavba metra B a na stavbu terénu u stadionů měl být použit vytěžený materiál z metra," řekl spoluarchitekt vítězného olympijského návrhu z roku 1970 Arnošt Navrátil.

Článek je součástí přílohy MF DNES - Budoucnost Prahy

"S odstupem pětatřiceti let je však jasné, že tento koncept je nereálný, už jen kvůli jinému programu olympiády," dodal architekt.

Hry urychlí rozvoj města

Stejně jako chystaný areál z roku 1970 využíval rozvoje města, chce nyní město obdobným způsobem využít nové olympijské stavby.

"Prvořadým úkolem je optimální rozvoj hlavního města, olympijská myšlenka z něj musí vycházet - nikoli naopak. Nechceme napasovat Prahu na olympiádu, ale využít olympiády k urychlení rozvoje Prahy," řekla ředitelka Útvaru rozvoje města Světlana Kubíková.

Ani dnes město neopustilo myšlenku na olympijské využití území na Maninách, kde má vzniknout velké plavecké centrum.

Kde mohou být jednotlivá olympijská sportoviště

LETŇANY
Ceremoniální stadion, atletika, fotbal, pozemní hokej, házená, vzpírání, badminton, box, zápas, judo, taekwondo, stolní tenis
STRAHOV
Cyklistika (horská kola i dráha), softbal a baseball
LIBEŇ 
Gymnastika, basketbal (finále)
HOLEŠOVICE
Šerm, basketbal (základní část)
MANINY 
Plavecké centrum , lukostřelba
TROJA
Vodní slalom
ŠTVANICE
Tenis
LETNÁ
Fotbal, plážový volejbal
CENTRUM MĚSTA 
Silniční cyklistika, maraton, triatlon
BUBNY/LETŇANY 
Olympijská vesnice

"Potřeba kvalitního sportovního vyžití v lokalitě s perspektivou dynamického rozvoje, navíc ve vazbě na stávající kvalitní obsluhu MHD, není třeba zdůrazňovat," řekla Světlana Kubíková.

Pro olympijské využití má město největší plány s výstavním areálem v Letňanech. "Zdejší ceremoniální stadion, jeho konkrétní umístění v lokalitě a postolympijské využití, musí být předmětem samostatné studie," uvedla Kubíková.

Ceremoniální stadion, který by posloužil atletickým disciplínám, ale i fotbalovým utkáním, mají doplnit i menší haly například pro pozemní hokej, házenou, vzpírání nebo box.

Své pevné místo mají v organizační struktuře v případě, že Praha uspěje s kandidaturou na pořadatelství olympijských her v roce 2020 nebo 2024, například Letná s fotbalem, Troja s vodním slalomem nebo maraton v centru města.

Současný areál na Strahově má projít velkými změnami. Ty však dosud nikdo přesně neurčil. Městští radní dokonce uvažovali o tom, že kvůli olympiádě odejdou studenti ze Strahova. Město by pak pozemky po skončení olympiády prodalo a umožnilo zde lukrativní bytovou výstavbu.

Multifunkční stadiony

"Ve strategii města stále převládá představa, že zde haly nebo stadiony po skončení olympiády trvale zůstanou. Technika však postupuje obrovsky rychle. Za patnáct let bude možné postavit velkou část olympijských zařízení jako provizorium. Stavby se pak rozeberou a odstraní," popsal architekt Navrátil.

Dodal, že ve světě se již nyní klade velký důraz na multifunkčnost stadionů. "Moderní stadion je podobně jako hala zastřešený, střechu má pohyblivou. Například Norman Foster navrhl pro stadion ve Wembley systém, kterým je možné celou hrací plochu snížit a například na fotbalové utkání vysunout z boku nad atletický ovál další řadu sedadel," popsal architekt. Podobné řešení funguje například již pět let v japonské Saitama Super Areně.

Ceny těchto stadionů jsou však mnohem vyšší než v případě stavby klasického stadionu. "Praze plně poslouží jeden multifunkční. Jistě, je to drahé, ale je to stále levnější než například pět klasických stadionů," řekl Navrátil.

Autoři:

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz