Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpěrač dopoval a vrací se

7 2000
P r a h a - Ve dvě hodiny v noci na včerejšek australského času byl v olympijské vesnici šéf mise české výpravy František Dvořák probuzen telefonem. Ten rozhovor si bude pamatovat do smrti. Předseda antidopingového výboru Jaroslav Nekola mu z Prahy oznamoval, že vzpěrač Zbyněk Vacura byl pozitivně testován na zakázaný anabolický steroid zvaný dehydroepiandrosteron. Ke kontrole došlo při předolympijském vzpěračském soustředění v Praze.

"Byl to šok, ale musel jsem okamžitě jednat," řekl Dvořák v telefonickém rozhovoru. "Vacura už byl na cestě do Austrálie." Dvořák si uvědomil, že část výpravy, ve které letí dva vzpěrači se svým trenérem Vodrážkou, se při mezipřistání zdrží v Kuala Lumpuru dvě hodiny.

"Přes mobil tiskového mluvčího, který letěl ve stejném letadle, jsem nařídil, aby Vacura dál neletěl. Podařilo se mu přebukovat letenku na okamžitý návrat, už je na cestě do Prahy." Nečekaná událost vrhá stín na českou výpravu, ještě než hry začaly. "Mohl jsem udělat jediné, svým rozhodnutím ochránit čest naší reprezentace. Kdybychom tady v Sydney aktivizovali jeho akreditaci, stal by se už oficiálně olympionikem a bylo by to daleko horší."

Jak překvapil šéfa mise pozitivní nález člena olympijské výpravy? "Víme všichni, že vzpírání svádí k užívání zakázaných látek, že se to stalo v takové chvíli, je ovšem dvakrát politováníhodné." Vzpěrači si vybojovali dvě místa, naskýtá se tedy možnost, aby Vacuru zastoupil náhradník. Je jím Libor Wälzer, který odlétá zítra. "Stále jsem trénoval, co kdyby se někdo zranil. Vím, že pro Vacuru je to tragédie." Pavel Ivanič, trenér vzpěračů Baníku Sokolov, byl zprávou o pozitivním nálezu zaskočen. "Je to pro mne záhada, nemohu tomu uvěřit. Podotýkám, že Vacurovu přípravu na hry jsem nevedl, ta byla v rukou reprezentačního trenéra Vodrážky."

"Je smutné, že takhle nám začínají olympijské hry," prohlásil předseda ČOV Milan Jirásek, který nepředpokládá, že by při zkoušce došlo k omylu. "Podařilo se ale vzpěrače včas zastavit, takže velká mezinárodní ostuda z toho nebude. Rád bych, aby úspěchy převážily nad aférami."

Čtyřiadvacetiletý Vacura pochází z Karlových Varů, se svou přítelkyní žije v Sokolově. V nedávném rozhovoru pro regionální přílohu MF Dnes prohlásil: "Když jsem se díval na vzpěračské zápolení v Atlantě, ani se mi nesnilo, že za čtyři roky budu vzpírat v Sydney." Případ bude definitivně uzavřen až po výsledku zkoušky B.

Zbyněk Vacura se připravuje na olympiádu

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze