Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvedne činku a tančí. Naše ostrovy se potápějí, vzkazuje vzpěrač v Riu

Vzpěrač David Katoatau z souostroví Kiribati tančí na olympiádě v Riu. | foto: AP

17 2016
Patří mezi ty sportovce, o nichž se nemluví kvůli světovým rekordům a získaným medailím. Vzpěrač David Katoatau nezaujal výkony - v olympijské soutěži do 105 kilogramů skončil až na 14. místě. Fanoušci se baví jeho tanečními kreacemi. Ale proč to vlastně dělá?

Katoatau chce především upozornit na situaci v Kiribati. Že nevíte, kde tato země leží? Nic si z toho nedělejte, nejspíš nejste zdaleka sami. Tamní olympionik si to uvědomuje a právě jeho roztodivné tanečky mají pomoct k osvětě.

Podívejte se, jak vzpěrač z Kiribati tančil na olympiádě v Riu

Rituál, kdy se nejdřív prohýbá pod tíhou činky, pak ji pustí na zem a s rozesmátým obličejem se vlní, vznikl už před dvěma lety. Tehdy reprezentant tichomořského souostroví vyhrál první zlatou medaili pro svou vlast na Hrách Commonwealthu v Glasgow.

S trenérem Katoatau ve Skotsku rozdávali otevřený dopis, v němž psal, jak lidé na Kiribati přicházejí o své domy, které pohlcuje moře. „Nevím, jak dlouho potrvá, než se to potopí. Nemáme prostředky na to, abychom se zachránili sami,“ agitoval Kiribaťan přes agenturu Reuters nyní v Rio de Janieru.

I tady pochopitelně předvedl svůj taneček.

Zajímavě rozfázovaný snímek zachycuje vzpěrače Davida Katoataua z Kiribati.
KDYŽ SILÁK TANČÍ. Kiribatský vzpěrač David Katoatau svými kreacemi upozorňuje...

Kiribati přijal Mezinárodní olympijský výbor za člena na summitu v Praze před 13 lety. Svou výpravu tichomořský stát skládající se z 30 atolů a ostrovů vyslal poprvé do Atén v roce 2004, nikdy však Kiribati nemělo víc než tři sportovce. Třikrát za sebou vedl tento skromný olympijský tým s vlajkou právě Katoatau.

V Brazílii reportérům vyprávěl také o tom, jak za zlato z Her Commonwealthu obdržel v přepočtu 200 tisíc korun a jak za peníze pořídil rodičům dům. A jak ho po pár dnech zničila bouře. „Postavili jsme další, ale je blízko moře, což je vždycky zneklidňující,“ řekl dvaatřicetiletý vzpěrač.

Podívejte se na Katoatauovu oslavu zlata na Hrách Commonwealthu

Také popisoval, jak těžké bylo na Kiribati najít tréninkové zázemí. „Když jsem jako kluk začínal, nebyla tam žádná tělocvična a není tam doteď. Trénoval jsem na pláži, kde sluníčko vždycky rychle rozpálilo tyč, takže jsem musel chodit už v šest ráno.“

Proto Katoatau přesídlil na Novou Kaledonii. Za dva roky by chtěl na Hrách Britského společenství v australském Gold Coast obhájit prvenství.

A svými tanečky dál upozorňovat svět na problémy globálního oteplování. Minimálně do doby, než Kiribati definitivně zmizí pod hladinou oceánu...

Autoři: ,


Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz