Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpěrač si dá i klobásu

13 2000
S y d n e y - Vzpěrač Petr Sobotka si sám blahobytně vykračoval po chodníku vedoucím olympijskou vesnicí v Sydney. Měl na sobě teplákovou soupravu v národních barvách, ruce v kapsách. V žaludku ho hřála malá svačina. Tak označil dvě klobásy a biftek. Bylo sedm hodin večer.

Sobotka je nejtěžším členem české olympijské výpravy. Zrovna váží 153 kilogramů. Závodí v kategorii bez rozdílu vah, kde není nikdo, kdo by byl lehčí než 130 kilogramů. Velká váha je pro vzpěrače výhoda. "Nad sto padesát kilo, to už ale nedělá žádný rozdíl," říká Sobotka.

Svou bohatýrskou postavou je v týmu výjimečný. Z českých sportovců se mu v kilogramech blíží jenom pár lidí. Diskař Libor Malina má 112, zápasník David Vala 115, kladivář Vladimír Maška 118, druhý kladivář Pavel Sedláček 130, koulař Miroslav Menc 140 kilogramů.

Jak se žije nejtěžšímu muži výpravy na olympiádě? Ne zas tak zle. I ty klobásy a bifteky si může občas dopřát. "Ale nesmím je jíst pořád. Jinak se držím zeleniny a ovoce, to je taky dobré." Důležitá věc pro všechny siláky - v Sydney se dobře vyspí. "Postel je hodně dlouhá, je výborná, bytelná," libuje si vzpěrač.

Snad jedna nesnáz. Sobotka vede v olympijské vesnici trochu samotářský život. Bydlel spolu s cyklisty, ale musel se  přestěhovat. Teď má nejblíž stolní tenisty a boxery, dohromady čtyři sportovce. Jenže každý má svůj program. "Jsme tam trochu stranou," říká Sobotka.

Nevídá ani žádného kolegu ze svého sportu. Prostě proto, že v Sydney žádný další český vzpěrač není. Zbyněk Vacura byl minulý týden už na cestě, ale musel se vrátit domů kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu. Sobotka sám byl kdysi potrestán za doping. Před pěti lety v pozici juniorského mistra světa dostal doživotní trest, který byl později zmírněn. "V pokušení jsem byl, ale nikdy jsem nic nebral," tvrdí.

Vzpírání je stále jedním ze sportů, kde jsou tresty za doping nejčastější. Hodně vzpěračů se nechává zlákat. Jak tomu lze čelit? "Člověk musí mít vůli," říká Sobotka. "Nutkání je vždycky. Hlavně, když vím, že jsem patnáctý na světě, a že bych mohl být třetí."

V Sydney na třetím místě Sobotka asi neskončí. Bude nadšen, když se dostane do finále a splní svůj osobní cíl, ve dvojboji zdvihnout 400 kilogramů. Bude muset překonat sám sebe a v nadhozu se úspěšně poprat s váhou 220 kilogramů. Zatím na ní jeho hranice končí. A i když uspěje, dál zřejmě své maximum posouvat nebude. "Ani na to už nemám chuť. Nemohl bych pořádně dýchat. A taky je to těžké."

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz