Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpírání hrozí vyloučení z olympiády

23 2000
Sydney - Vzpírání možná doplatí na sérii několika dopinkových případů z nedávné doby vyřazením z olympijského programu. Nejdříve byla málem poslána domů ze Sydney rumunská výprava za pozitivní nálezy u tří jejích členů během přípravy na olympiádu, na samotných hrách poté byli vyloučeni bulharští vzpěrači, protože trojice z nich neprošla dopinkovou kontrolou přímo po olympijských soutěžích. Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch dnes řekl, že nad osudem vzpírání v olympijské rodině skutečně visí otazník.
"Uděláme, co budeme muset," řekl jasně Samaranch. Mužské vzpírání patří do olympijského programu od prvních novodobých her 1896 v Aténách, ženy bojovaly s činkami letos v Sydney poprvé.

Generální ředitel MOV Francois Carrard si myslí, že navzdory všemu úsilí už bude na vzpěračích ležet jako stín špatná pověst. "Už se toho asi nezbaví. Po skončení olympiády v Sydney budeme o této situaci diskutovat," řekl Carrard.

V Bulharsku patří vzpírání k nejúspěšnějším sportům a často bylo pro tuto balkánskou zemi medailovou jistotou. V Sydney ale dopinkoví komisaři přistihli tři sportovce s nadměrným množstvím zakázaných diuretik, za což museli vrátit své medaile.

Bulharská vláda oznámila, že zahájí důkladné vyšetřování dopinkového skandálu, který zastínil ostatní témata i v místních denících. Trenér bulharských vzpěračů Ivan Abadžjev mimo jiné v televizním rozhovoru řekl, že veškerou zodpovědnost za vyloučení
týmu z olympiády bere na sebe. Zda se ale funkce vzdá, neuvedl.
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze