Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Vzpomínka na hokejové bitvy s Rusy: když jde rivalita za mantinely

Zápasy českých a ruských hokejistů bývají vyhrocené. Rvačky nejsou ničím neobvyklým. | foto: Reuters

21 2010
Vy nám tanky, my vám branky! Málokterá hokejová rivalita přesáhla až za hranice sportu. Pro Čechoslováky a Rusy, respektive sovětskou sbornou, to však platí stoprocentně.

Nejvyhrocenější doba soupeření dala vzniknout i výše zmíněnému heslu. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 vítal národ každou příležitost k odvetě.

Naskytla se mu hned další rok v březnu na mistrovství světa ve Stockholmu: v mimořádně vyhecovaných utkáních Čechoslováci dvakrát porazili Sovětský svaz – a přestože nakonec skončili bronzoví, doma je vítali jako hrdiny.

Jejich branky totiž zasadily hrdým Sovětům ránu, na kterou téměř neporazitelný výběr nebyl zvyklý. O to potupnější byly proto, že přišly ze země, kterou ovládly hrubou silou jejich tanky.

Historie slavných olympijských výher nad Rusy je mnohem chudší, o to jsou však cennější. Jedna z nejvýznačnějších přišla právě v osudovémroce 1968, avšak ještě před srpnovou invazí, na hrách v Grenoblu.

Sovětská sborná tam suverénně mířila za titulem. Plány jí nemělo zkazit ani utkání s Čechoslováky, s nimiž sedm let neprohrála.

Tehdy však vystavili její cestě za zlatem nečekanou překážku. V napínavé přestřelce národní tým porazil Sověty 5:4. "Ten zápas divákům vyrazil dech," napsal švédský list Dagens Nyheter.

Osud turnaje tak najednou mělo ve svých rukou Československo – kdyby v posledním utkání porazilo Švédsko, vyhrálo by olympijské zlato bez ohledu na výsledky soupeřů.

Ale nestalo se, i když... chybělo tak málo! Jediný gól a mohlo být všechno jinak. Výsledek 2:2 však odsoudil tým ke stříbru.

Po další slavné olympijské výhře nad Rusy už Čechům zlato neuniklo. Ani nemohlo: šlo o památný finálový duel z Nagana 1998.

V televizi už běžel ten zápas snad stokrát, přesto se pořád neomrzí. Na pohled nešlo o nejhezčí zápas, náboj mu však dodávala jeho významnost: utkání o zlato na olympiádě, na turnaji, kde poprvé startovaly hvězdy z NHL. A k tomu všemu drama až do konce právě s Rusy, i po letech hlavním rivalem hokejistů.

"Víc už se asi dosáhnout nedalo," řekl centr Pavel Patera, který vyhrál buly před jediným, rozhodujícím Svobodovým gólem na 1:0.

Ještě jedna výhra se zapsala do dějin, byť je na rozdíl od té naganské "nepřepsala". V Turíně 2006 narazili Češi na Rusy v souboji o bronz. Ze semifinálového zklamání se národní tým zvládl oklepat rychleji než soupeř, vyhrál 3:0.

Tým tak skončil třetí na turnaji, odkud Kanada, Rusko či USA odjely bez medaile. Po zlatu z MS ve Vídni 2005 však národ čekal víc.

Co by za bronz letos dal!Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze