Vztyčení vlajky přihlížel i prezident

Vztyčování vlajky - Slavnostní vztyčování české vlajky v Aténách. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Od čtvrtečního podvečera vlaje v olympijské vesnici česká vlajka. Slavnostní uvítání české výpravy si nenechali ujít ani prezident republiky Václav Klaus a ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková. "Bylo to přiměřeně nevelikášské, přiměřeně skromné, prostě sportovní. Nebylo to pro papaláše," okomentovala ceremoniál s úsměvem hlava státu.

Ještě něž slavností program začal, pózoval Václav Klaus ochotně před fotoaparáty nejen profesionálních fotografů, ale i samotných sportovců. S nimi se nechal zvěčnit i na společných snímcích a přitom s nimi vždy prohodil pár slov.

"Myslím, že tady nejsem jediná na fotografování," rozhlížela se  rozpačitě kajakářka Štěpánka Hilgertová, když se jí zdálo, že už je terčem objektivů příliš dlouho. Cenných přírůstků do alba se dočkali ale téměř všichni.

"Kde je Kateřina? Kateřino zamávej," hledal prezident střelkyni Kůrkovou. Skupinové foto si vyžádaly basketbalisty. "Nemusely mě přemlouvat. Je to můj sport a nevidím se s nimi poprvé," pokyvoval hlavou Václav Klaus.

V bleděmodrých košilích (muži s kostkovaným vzorem, ženy s proužky), v béžových kalhotách a v šedých botách to Čechům náramně slušelo. Mezi sportovci z Gruzie, Grenady, Seychel a Surinamu, kteří se dočkali přivítání krátce před nimi, jasně vynikali.

Vedoucího výpravy Františka Dvořáka uvítal na pódiu v mezinárodní zóně starosta olympijské vesnice, česká vlajka se na stožáru zatřepetala za zvuků státní hymny přesně v 17:22 řeckého času. Následoval kulturní program v podání řeckých moderních tanečníků. 

"No na mě to bylo trošku moc umění, čekala jsem něco zajímavějšího," zhodnotila program plážová volejbalistka Eva Celbová. "Ale abych řekla pravdu já tohle moc neprožívám, zážitek na který se opravdu těším bude zítřejší slavnostní zahájení."

Chvíle s prezidentem republiky pro sportovce ještě zdaleka neskončilY. V jejich doprovodu si prohlédl olympijskou vesnici a večer se sešli na recepci na českém velvyslanectví v Aténách.Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz