Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vztyčení vlajky přihlížel i prezident

Vztyčování vlajky - Slavnostní vztyčování české vlajky v Aténách. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Od čtvrtečního podvečera vlaje v olympijské vesnici česká vlajka. Slavnostní uvítání české výpravy si nenechali ujít ani prezident republiky Václav Klaus a ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková. "Bylo to přiměřeně nevelikášské, přiměřeně skromné, prostě sportovní. Nebylo to pro papaláše," okomentovala ceremoniál s úsměvem hlava státu.

Ještě něž slavností program začal, pózoval Václav Klaus ochotně před fotoaparáty nejen profesionálních fotografů, ale i samotných sportovců. S nimi se nechal zvěčnit i na společných snímcích a přitom s nimi vždy prohodil pár slov.

"Myslím, že tady nejsem jediná na fotografování," rozhlížela se  rozpačitě kajakářka Štěpánka Hilgertová, když se jí zdálo, že už je terčem objektivů příliš dlouho. Cenných přírůstků do alba se dočkali ale téměř všichni.

"Kde je Kateřina? Kateřino zamávej," hledal prezident střelkyni Kůrkovou. Skupinové foto si vyžádaly basketbalisty. "Nemusely mě přemlouvat. Je to můj sport a nevidím se s nimi poprvé," pokyvoval hlavou Václav Klaus.

V bleděmodrých košilích (muži s kostkovaným vzorem, ženy s proužky), v béžových kalhotách a v šedých botách to Čechům náramně slušelo. Mezi sportovci z Gruzie, Grenady, Seychel a Surinamu, kteří se dočkali přivítání krátce před nimi, jasně vynikali.

Vedoucího výpravy Františka Dvořáka uvítal na pódiu v mezinárodní zóně starosta olympijské vesnice, česká vlajka se na stožáru zatřepetala za zvuků státní hymny přesně v 17:22 řeckého času. Následoval kulturní program v podání řeckých moderních tanečníků. 

"No na mě to bylo trošku moc umění, čekala jsem něco zajímavějšího," zhodnotila program plážová volejbalistka Eva Celbová. "Ale abych řekla pravdu já tohle moc neprožívám, zážitek na který se opravdu těším bude zítřejší slavnostní zahájení."

Chvíle s prezidentem republiky pro sportovce ještě zdaleka neskončilY. V jejich doprovodu si prohlédl olympijskou vesnici a večer se sešli na recepci na českém velvyslanectví v Aténách.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz