Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Witzany: Je to nezodpovědné, na hry nemáme

Jiří Witzany | foto: MF DNES

23 2007
Praha - Primátor Pavel Bém ho po hlasování o kandidatuře označil za lháře a podvodníka. Jeho argumenty proti hrám mu prý připomněly doby komunismu. Opoziční zastupitel Jiří Witzany (SNK ED) žasl. "Moje argumenty byly racionální, zato jeho školení bylo trochu mimo," hněval se.

Proč?
Protože právě argumenty pro olympiádu jsou založeny na pocitech a vizích, kdežto argumenty kritiků jsou racionální. Ptáme se jen, jak to všechno zaplatí. Musíme se přece uskromnit, když chceme hry. Proti tomu je argument "Máme krásnou vizi" něco tak iracionálního.

Budete se proti nařčením bránit?
A co bych měl dělat? Primátor nad rámec slušnosti zneužil role předkladatele, který má závěrečné slovo. Urážel oponenty, což je nekorektní. Neměl jsem možnost se hájit, přitom jsem jen předložil své argumenty.

Co vám vadí na kandidatuře?
Je to podvod na voličích, protože se slibovala veřejná diskuse a referendum. Ale dnešní rozhodnutí je závazek, který je potřeba plnit. Tím diskuse končí, nemůžeme už říct ne.

A co peníze?
Podle mě je to nezodpovědný hazard, na hry nemáme. Město neví, jak dokončí metro C2, jak zaplatí městský okruh a jak postaví deset stanic metra. Teď to řeší s problémy, jak to chce řešit pod velkým tlakem? Buď se s tím vypořádáme za cenu obrovských nákladů, nebo si uděláme ostudu, až řekneme, že jdeme od toho.

Jste programově proti olympiádě?
Nejsem!

Kdy by o ni Praha měla usilovat?
Až dokončíme infrastrukturu, budeme vědět, že město není zadlužené. Musíme dát město do pořádku, pak si můžeme dovolit šlehačku na dortu.

Zkuste to vyjádřit nějakým datem.
Reálný je rok 2024. Podstatné je, že budeme mít okruh, že se podaří propojit letiště s centrem. Pokud se to zdaří za čtyři roky, pak budu klidně hlasovat pro olympiádu.

Jenže primátor stejně nepočítá s tím, že kandidatura vyjde...
A to je ta vůbec největší nezodpovědnost.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze