Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z baculky nejlepší krasobruslař historie

4 2001
Praha - Tmavé vlasy pečlivě sčesané na patku, pod bílým sakem černá kravata. Richard Totten Button, řečený Dick, najíždí do rohu kluziště stadionu Bisslet, odráží se a zakroutí se ve vzduchu. Brzy tomu bude padesát let, kdy olympijské hry poprvé viděly trojitý rittberger. Takového skokana ještě krasobruslení nemělo. Znamenitě rostlý atlet s nevtíravým úsměvem si jede pro druhé olympijské zlato.

To první dostal Button ve Sv. Mořici také proto, že poprvé předvedl dvojitý axel. Nejtěžší dvojitý skok s dvěma a půl otáčkami mu nejdřív vyšel dva dny před volnou jízdou při tréninku a pak i v závodě. Ve své autobiografii pak napsal, že by mu přišlo zbabělé, kdyby axela vynechal. Za čtyři roky v Oslu 1952 se vítězství opakovalo, už s trojitým skokem.

Brusle na hokej
Ve čtyřicátém roce dostal od rodičů k Vánocům brusle. Vyprosil si je, jenže byl stejně zklamaný. Ty brusle byly na hokej. Až když mu je otec vyměnil, byl konečně malý Dick spokojen. Do toho sportu se zamiloval a ten sport pak miloval jeho.

Sedmkrát v řadě vyhrál americký šampionát, pětkrát v řadě mistrovství světa, dvakrát olympiádu. V roce 1949 získal v Americe váženou Sullivanovu cenu pro nejlepšího amatérského sportovce - jako první krasobruslař. Když se předloni volil nejlepší krasobruslař století, bylo Buttonovo jméno úplně nejvýš. "Cítíme, že ve dvacátém století náš sport nereprezentoval nikdo lépe," stálo v prohlášení Mezinárodní krasobruslařské federace.

"To on posunul bruslení do moderní atletické podoby," tvrdí Karol Divín, který má olympijské stříbro ze Squaw Valley 1960. Na vlastní oči viděl Buttona poprvé v Praze na mistrovství Evropy - Divínovi bylo dvanáct, Američanovi osmnáct. V roce 1948 šlo o otevřený šampionát, kde směli závodit i mimoevropští sportovci.

S obdivem tak Divín sledoval průkopníka atletického bruslení, jeho skoky nebývalé výšky i preciznost v povinných prvcích. Od Buttonových nohou, na kterých nešlo přehlédnout vypracované stehenní svaly, při agresivní jízdě prýštily ledové úlomky. „Button byl atlet i gymnasta na ledě. Kdo takový dnes není, nemá šanci,“ říká Divín.

Právník, obchodník i komentátor...
Nejen bruslením se Button proslavil. Během sportovní kariéry stačil vystudovat práva na Harvardu. Když triumfoval v olympijském Oslu, zrovna zdolával poslední ročník univerzity.

Pak se pustil do obchodování, nakupoval starožitný nábytek, založil pár společností, rozhodoval při závodech, komentoval, napsal o krasobruslení dvě knihy, hrál ve dvou filmech, jeho agentura Candid Productions pořádala v USA a Kanadě profesionální závody.

Button na ničem neprodělal, jako nejlepší komentátor stanice ABC dokonce před dvaceti lety dostal cenu Emmy. Před kamerou obvykle seděl v uhlazeném obleku s motýlkem, na bradě černý plnovous, vlasy pomalu mizely. Ne však Buttonova jiskra.

Když třeba promluvil o promarněném talentu blonďaté krajanky Nicole Bobekové, ironicky vystřelil: „To se vám chce ohnout ji přes koleno a naplácat jí zadek.“ „No to je celý on, ironický, ale pravdivý. Férový a výstižný. Znám ho takového celý život,“ říká Karol Divín.

V lednu se Buttonův život nebezpečně zastavil. V Bostonu nacvičoval exhibiční představení s další olympijskou vítězkou Tenley Albrightovou. Měla to být vzpomínka na nešťastný rok 1961, kdy při leteckém neštěstí zemřelo několik amerických reprezentantů. Kvůli malé nepozornosti Button škobrtnul a upadl na led. Chvilku se nehýbal, museli ho odvézt do nemocnice.

Jediný krasobruslař, který po válce dokázal dvakrát po sobě vyhrát olympijské hry, vyvázl jen s otřesem mozku. Do Salt Lake City, olympijského sídla pro rok 2002, tak vaasedmdesátiletý Button přijede jako jeden z nejváženějších hostů.

Autor:


Další z rubriky

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...Najdete na iDNES.cz