Z jamajského fotbalisty je favorit

9 2004
Curych - Ještě před čtyřmi lety byly pro Jamajčana Asafu Powella souboje na stometrové trati vzdáleným světem. Hrál fotbal, jako útočník střílel góly. „Nejvíc tři v jednom zápase. O atletiku jsem se nezajímal,“ říkal jedenadvacetiletý sprinter po vítězství v Curychu. „Pak jsem se díval na finále stovky na olympiádě v Sydney. Jenom jsem byl zvědavý, kdo vyhraje.“

Dnes je favoritem her v Aténách.

Na Weltklasse zvítězil v čase 9,93 o setinu vteřiny před Mauricem Greenem. Mužem, jehož olympijský triumf před čtyřmi lety sledoval v televizi. Porazil ho podruhé během týdne.

„Nenapadlo mě, že se mi to povede. Cítím se velkolepě. Sezona mi vychází. Hádám, že jsem velký favorit olympiády,“ povídá plaše.

Poprvé závodil až v létě roku 2001. I když do té doby neměl trenéra, vyhrál juniorský šampionát Jamajky. Přesto se s ním moc nepočítalo. Letos však prolomil hranici deseti vteřin a na konci června zaběhl národní rekord 9,91 vteřiny. Rychlejší je jen Američan Shawn Crawford s časem 9,88. Ten však v  Curychu nezávodil.

Na karibském ostrově se olympijské zlato čeká od Powella.

Student sportovní medicíny má rád gospely, doma hraje v kostele na kytaru a bubny. Je nejmladší ze šesti bratrů. Ve finále šedesátky na halovém mistrovství světa 1999 běžel jeho bratr Donovan.

Powellovi zkušenosti z velkých závodů chybějí. Loni na mistrovství světa v Paříži vyhrál rozběh, ale byl diskvalifikován ve čtvrtfinále za špatný start.

„Je pravda, že nemám moc zkušeností. Ale trénoval jsem a poslouchal rady spousty lidí. První dvě kola poběžím lehce, v semifinále budu trochu rychlejší a ve finále do toho dám všechno. Mám hodně velkou motivaci.“

S fotbalovým míčem už si nehraje. „Nechci se zranit. Udělal jsem dobře, že jsem se vybral atletiku.“

Autoři:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz