Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři dny před závodem vyloučili i Klišinovou, jedinou ruskou atletku v Riu

Ruská dálkařka Darja Klišinová | foto: Reuters

13 2016
Jako jediná ruská atletka měla povolení závodit na olympijských hrách. Tři dny před závodem se ale dálkařka Darja Klišinová dozvěděla, že vyloučena bude také ona. Mezinárodní atletická federace ji diskvalifikovala na základě nových důkazů o ruském dopingovém systému. Verdikt by mohla zvrátit arbitráž.

„Jsem čistý sportovec, což jsem prokázala už mnohokrát mimo jakoukoliv pochybnost,“ uvedla zaskočená Klišinová.

Rusové se teď velmi zlobí. Dálkařka, která žije ve Spojených státech, měla původně v Riu startovat pod neutrální vlajkou, jenže na poslední chvíli změnila atletická federace IAAF své rozhodnutí.

„Vypadá to jako cynický výsměch IAAF,“ uvedl na Twitteru předseda ruského olympijského výboru Alexandr Žukov.

Jako první přišel s informací deník Sovětskij sport, který na svých stránkách zveřejnil informaci, že IAAF na poslední chvíli vyloučila Klišinovou z her, přestože atletka už dorazila do Ria a akreditovala se v olympijské vesnici.

Večer zprávu potvrdila také agentura Reuters. Podle jejího zdroje byla dálkařka suspendována kvůli novým důkazům, které souvisí s vyšetřovací zprávou světové antidopingové agentury WADA, tzv. McLarenovy komise.

Fotogalerie

Mluvčí IAAF Yannis Nikolau pak agentuře AP potvrdil, že atletická federace skutečně přehodnotila své rozhodnutí po nových informacích, které se tento týden objevily.

Konkrétní ale nebyl.

Klišinová původně dostala povolení závodit, protože dlouhodobě žije na Floridě a nebyla pod dohledem ruského antidopingového systému. Díky tomu mohla absolvovat nezávislé kontroly a neměla v nich pozitivní vzorek.

„Vzhledem k tomu, že už jsem tři roky v USA, byla jsem testována takřka výhradně mimo dopingový systém, o který se tu jedná,“ zdůraznila Ruska.

Klišinová se ihned proti novému verdiktu odvolala ke Sportovní arbitráži CAS, u níž zatím není jasné, kdy by měla zasedat. Nejpozději ale v pondělí, den před úterní kvalifikací.

Jestli nenastane v případu další zvrat, dálka proběhne bez Klišinové a na celých hrách se neobjeví ani jeden ruský atlet. Všichni byli vyloučení na základě rozsáhlých podvodů v ruském antidopingovém programu.

„Nemohu si pomoci, ale v této chvíli se cítím být zrazena systémem, který se nesoustředí na čistotu sportu a podporu sportovců, ale spíše hledá vítězství mimo sportovní stadiony,“ uvedla Klišinová.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...Najdete na iDNES.cz