Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři dny před závodem vyloučili i Klišinovou, jedinou ruskou atletku v Riu

Ruská dálkařka Darja Klišinová | foto: Reuters

13 2016
Jako jediná ruská atletka měla povolení závodit na olympijských hrách. Tři dny před závodem se ale dálkařka Darja Klišinová dozvěděla, že vyloučena bude také ona. Mezinárodní atletická federace ji diskvalifikovala na základě nových důkazů o ruském dopingovém systému. Verdikt by mohla zvrátit arbitráž.

„Jsem čistý sportovec, což jsem prokázala už mnohokrát mimo jakoukoliv pochybnost,“ uvedla zaskočená Klišinová.

Rusové se teď velmi zlobí. Dálkařka, která žije ve Spojených státech, měla původně v Riu startovat pod neutrální vlajkou, jenže na poslední chvíli změnila atletická federace IAAF své rozhodnutí.

„Vypadá to jako cynický výsměch IAAF,“ uvedl na Twitteru předseda ruského olympijského výboru Alexandr Žukov.

Jako první přišel s informací deník Sovětskij sport, který na svých stránkách zveřejnil informaci, že IAAF na poslední chvíli vyloučila Klišinovou z her, přestože atletka už dorazila do Ria a akreditovala se v olympijské vesnici.

Večer zprávu potvrdila také agentura Reuters. Podle jejího zdroje byla dálkařka suspendována kvůli novým důkazům, které souvisí s vyšetřovací zprávou světové antidopingové agentury WADA, tzv. McLarenovy komise.

Fotogalerie

Mluvčí IAAF Yannis Nikolau pak agentuře AP potvrdil, že atletická federace skutečně přehodnotila své rozhodnutí po nových informacích, které se tento týden objevily.

Konkrétní ale nebyl.

Klišinová původně dostala povolení závodit, protože dlouhodobě žije na Floridě a nebyla pod dohledem ruského antidopingového systému. Díky tomu mohla absolvovat nezávislé kontroly a neměla v nich pozitivní vzorek.

„Vzhledem k tomu, že už jsem tři roky v USA, byla jsem testována takřka výhradně mimo dopingový systém, o který se tu jedná,“ zdůraznila Ruska.

Klišinová se ihned proti novému verdiktu odvolala ke Sportovní arbitráži CAS, u níž zatím není jasné, kdy by měla zasedat. Nejpozději ale v pondělí, den před úterní kvalifikací.

Jestli nenastane v případu další zvrat, dálka proběhne bez Klišinové a na celých hrách se neobjeví ani jeden ruský atlet. Všichni byli vyloučení na základě rozsáhlých podvodů v ruském antidopingovém programu.

„Nemohu si pomoci, ale v této chvíli se cítím být zrazena systémem, který se nesoustředí na čistotu sportu a podporu sportovců, ale spíše hledá vítězství mimo sportovní stadiony,“ uvedla Klišinová.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze