Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Z Paříže odpovídal výškař Bába

28 2003
Paříž - V atletické vesničce v Paříži usedl ve čtvrtek ve 14 hodin k počítači jedenáctý nejlepší výškař světa a odpovídal čtenářům iDNES v on-line rozhovoru. Kvůli technickým problémům bohužel nestihl zodpovědět větší počet dotazů. Za týden devatenáctiletý Jaroslav Bába prožívá vynikající sezonu, stal se juniorským mistrem světa, domácí titul vybojoval v hale i pod širým nebem, a neztratil se ani na právě probíhajícím šampionátu v Paříži.

Odpovědí Jaroslava Báby najdete ZDE


"Chtělo to aspoň těch 229, abych byl do osmičky," litoval po pondělním finále na MS, kde nakonec výkonem 225 centimetrů skončil jedenáctý. "Nevyšlo mi to, jak bych si představoval, ale jsou to všechno zkušenosti a já vím, že toho mám ještě dost před sebou."

Ukázal se ale jako otrlý závodník. Když potřetí shodil laťku ve výšce 229 centimetrů, vyhádal si další pokus. "Před třetím pokusem mě rozhodčí posadil, že začíná ceremoniál. A pak mi najednou běžel čas," vysvětloval Bába.

"Potřetí jsem shodil, ale pak jsem vyhádal další pokus. "Nejdřív jsem mu česky řekl, že je blbec, ale pak anglicky, že chci nový pokus. Lítala ze mě ta anglická slova i přesto, že mám ve škole trojku. V nervozitě jsem koukal, jak jsem mu to vysvětlil. Pěkně se to ze mě sypalo," smál se.

Před rokem si Bába nechal na rameno vytetovat velkou černou pumu, snad aby tak pružně skákal. Jeho kariéra rychle akceleruje.

Ještě mu není ani devatenáct a už je považován za jednoho z potencionálních výškařů, který by mohl jednou překonat světový rekord. Na svůj věk má jasně stanovené priority a z velkých jmen strach nemá. "Už jsem se světovými výškaři několikrát soupeřil a také jsem se z nich nepoložil," řekne v klidu.

Kvůli skoku vysokém odsouvá na druhou kolej i studium třetího ročníku sportovního gymnázia v Ostravě. "Snažím se, ale své studijní výsledky raději komentovat moc nebudu. Nebudu si studium ani rozkládat a rozhodně chci odmaturovat," dal si cíl.

Výškařská špička ho prý mezi sebe přijala. "Berou mě, ale určitě jsou trochu naštvaní, že jim fušuju do řemesla," smál se. "Ale já jim nedám nic zadarmo a ještě jim budu fušovat dlouho. Je mi osmnáct, takže snad to ještě dlouho potrvá," řekl agentuře ČTK v březnu po zisku premiérového domácího titulu v kariéře.

Bábův trenér Aleš Duda z Vítkovic svému svěřenci vštěpuje už dlouhou dobu, že se jednou jeho výkonnostní růst zastaví a bude muset být trpělivý. Dosud se totiž Bába pořád jen zlepšoval.

"Vím, že to přijde, ale nevím, co od toho čekat. Jsem připraven být trpělivý, abych se neutavil," uvedl. "Jsem pořád výškařský učedník. Potřebuju zlepšit rozběh a mám rezervy také v odraze, takže je pořád hodně co zlepšovat. Pořád to zdaleka není ono," vidí před sebou ještě spoustu práce.

Nikdy v kariéře nebyl na soustředění v teplém prostředí, v zimě se připravuje buď na horách nebo v přetlakové hale ve Vítkovicích. V zahraničí se připravoval pouze loni na jaře v Itálii.

"Teď už ale mám manažera a jsou i nějací sponzoři, tak snad budu moci za přípravou vyjet," pochvaloval si Bába, co mu přinesly letošní výkony. Je členem vrcholového střediska USK Praha, odkud mu jde plat, ale zůstává členem vítkovického klubu.

Do Prahy nechce. "To je pořád samá Dukla... Ale já chci, aby takový klub vznikl i tady," vykládal jako patriot.

Snad jen povinná vojenská služba by ho donutila přestoupit do nejlepšího českého klubu na Julisce. "Ale jak jsem slyšel, v roce 2006 by měli vojnu zrušit. Tak asi budu studovat a snad to nějak vyjde," naplánoval si, jak se vyhnout stále ještě povinné vojenské službě.

Nalinkovaný má i svůj výškařský život. "Chci skákat někde kolem světového rekordu. Jednou, možná," dodal v myšlenkách na skoky přes 240 centimetrů.Najdete na iDNES.czmobilní verze