Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Ptačího hnízda odletěl život. Srdce olympiády v Pekingu nemá využití

POTÍŽE S KLENOTEM. Olympijský stadion v Pekingu nemá využití, za rok se v něm uskutečnilo jen pět větších akcí.

5 2009
Měli velkolepé plány přesně v duchu čínského megalomanství: Deset kulturních a až třicet sportovních akcí ročně. Jenže Ptačí hnízdo, ocelové monstrum za 500 milionů dolarů, kde Usain Bolt lámal světové rekordy, je rok po splnění olympijské úlohy Pekingu spíš přítěží.

Úterní Závod šampionů s Schumacherem nebo čerstvým mistrem světa F1 Buttonem byl byl teprve pátou komerční událostí většího významu od her v loňském roce. Diváci přesto, jak odhadovala agentura AFP, zaplnili jen čtvrtinu 80 tisícového hlediště.

"Každá akce v Ptačím hnízdě přispívá k tomu, aby se z něj nestala věž ze slonoviny. Neprožíváme lehké časy, každý den si lámeme hlavu jak dál," přiznal ředitel rozvoje stadionu Čou Pin pro deník China Daily.

Do své "kanceláře" dokázal přitáhnout zatím jen italský fotbalový Superpohár mezi Laziem a Interem coby oslavu jednoho roku od zahájení her, dva hudební koncerty nebo osmidenní operní maraton Turandot.

Plány na to, aby na stadionu svoje domácí zápasy hrál pekingský fotbalový tým Guoan, padly. Stejně tak národní fotbalový tým se vzdal myšlenky na tamní azyl, protože průměrná desetitisícová návštěva diváků by v v grandióznosti hlediště ani nebyla vidět.

Spásou hnízda mělo být vybudování pětihvězdičkového hotelu, luxusní restaurace, uvažovalo se dokonce nad přeměnou na nákupní centrum. Ani na jeden projekt ale finance nepřitekly.

I proto se společnost CITIC Investment Holdings, dřívější správce stadionu, potichu vzdala práv na všechny komerční aktivity a správu architektonického klenotu převzal stát. Denní náklady na provoz kolosu činí 200 tisíc jüanů (asi půl milionu korun).

První rok stadion vydělal 260 milionů jüanů, sedmdesát procent příjmů mělo na starost vstupné návštěvníků (zhruba 140 korun). I tento zdroj ale vysychá, z původních 50 tisíc turistů denně jich dnes do hnízda "přiletí" sotva pár tisíc.

Jasno tu mají aspoň v tomto: Jediná akce, kterou by tu už v životě hostit nechtěli je... Olympiáda!

Autor:


Témata: Maraton, Usain Bolt
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze