Z tria výškařů se loučil jen Janků

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dvojnásobné zastoupení bude mít česká atletika v nedělním olympijském finále výškařů. Svatoslav Ton i Jaroslav Bába si dokázali poradit kvalifikačním limitem 228 cm, Tomášovi Janků 220 cm nestačilo. "Neumím skákat," smutnil Janků po kvalifikaci.

"Potvrdila se má teorie, že neumím skákat. Mám prostě jen někdy kliku," vyrukoval se zajímavou myšlenkou devětadvacetiletý výškař, jehož osobní rekord má hodnotu 232 cm. "Fyzicky jsem na tom byl dobře, ale technicky to je hotová katastrofa. Prostě skáču hop a nebo trop," čílil se.

Mezi řádky naznačil, že bude možná hodně přemýšlet, zda pokračovat v aktivní kariéře. "Musím si spoustu věcí promyslet. Zda má vůbec cenu něco se ještě učit. Vždyť já víc závodů pokazím než zvládnu," kroutil hlavou atlet, který se krátce před olympiádou potýkal s plicním pneumoraxem. "Ale to dnes nehrálo roli, fyzicky jsem byl v pohodě," zdůraznil.

Zbývající dva výškaři byli o poznání spokojenější. Svatoslav Ton si poradil s 228 centimetry hned na první pokus. "Byl to dost specifický závod. V rozeskakování jsem najednou ucítil pichlavou bolest v chodidle," svěřoval se.

"Myslel jsem si, že mám špatně nandanou ponožku nebo že jsem si šlápl na rýsováček. Ale ukázalo se, že jsem si natáhl šlachu v chodidle. Začátek kvalifikace jsem tak šel se sebezapřením."

Zpočátku prý přemýšlel o tom, zda si vůbec poradí se základní výškou (210 cm), nakonec však zvládl o poznání víc.

"Od doktora jsem dostal mrazící sprej, já to naopak promazal hřejivou mastí a snědl jsem tři prášky proti bolesti. Postupně se to uklidnilo do té míry, že jsem mohl skákat. A jakmile to odeznělo, už jsem se do toho dostal a bylo to poměrně slušné skákaní," usmíval se pětadvacetiletý atlet pražské Dukly.

Devatenáctiletý Jaroslav Bába se přehoupl přes 228 cm na druhý pokus. "Spadl mi kámen ze srdce," usmíval se. "I po tom druhém skoku se laťka dlouho chvěla, ale naštěstí tam zůstala. Kdybych to musel skákat potřetí, bylo by to pro mě hodně těžké," přiznal.

Po závodě si vpadli s Tonem do náručí. "Oba jsme byli rádi, že to máme za sebou, před závodem totiž panovala velká nervozita."

Ani Bába neprošel kvalifikací bez zdravotních komplikací. "Zase mě bolelo koleno," pokyvoval hlavou. "To je moje klasika. Při závodě to začalo a stupňovalo se to. Ty potíže nesouvisí s technikou, ale s mým špatným stavěním těla," míní Jaroslav Bába.

Byť prošel kvalifikací úspěšně, s provedením skoků spokojen není. "Bylo to špatný. Snad jen druhý pokus na 225 cm snese přísnější měřítko. Hodně jsem opravoval, takže s průběhem závodu být spokojen nemůžu."

V nedělním finále se podle Báby bude skákat hodně vysoko. "Vypadá to tak, kluci jsou dost nabití. Super vypadal Andrej Sokolovský, dobrou formu má Topič a samozřejmě Holm. Ale finále bude úplně jiný závod než kvalifikace, všechno bude vypadat jinak."Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz