Z Vancouveru do Whistleru. Když máte štěstí, cesta po dálnici nemusí být nuda

13 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ospalé ráno. Prší. Náš televizní tým čeká premiérová cesta do Whistleru, druhého dějiště olympijských soutěží. Kolegové z jiných redakcí nás varují před ubíjející dvouapůlhodinovou cestou, ale s tím my nic bohužel neuděláme. Máme ale štěstí. Autobusu velí sympatická žena - jedna z mála řidiček olympijských vozů.

Trochu se divíme. Žena za volantem autobusu? "Proč ne," usmívá se Cynthia Power. Sympatická jednačtyřicetiletá žena pracuje pro jednu dopravní společnost už 21 let. Na olympiádu byla "povolána" z městečka Prince George, vzdáleného pět set kilometrů. "Vím, že to je práce spíš pro muže, ale pár řidiček u nás je," vysvětluje.

Celou cestu z Vancouveru na sever do Whistleru se usmívá. Dobrou náladu prokazuje už na začátku cesty - na parkovišti hlavního mediálního centra.

Vancouver - olympijské město 2010

Vancouver - olympijské město 2010

Přibíháme totiž na poslední chvíli. "Jen tak tak," směje se. "Ale stejně ještě chvíli čekáme právě na opozdilce," dodává. Zachraňuje nás, další bus jede až za hodinu.

Na dálnici 99, nazvané Sea to Sky (něco jako Moře až k nebesům), spojující obě olympijská města, se zdraví s kolegy v protisměru. "Víte já svou práci miluji," vysvětluje. Její šichta je osmihodinová, ale trasu Vancouver - Whistler absolvuje denně jen jednou tam a jednou zpět.

Trasa Vancouver - Whistler: Coal Harbour

Trasa Vancouver - Whistler: Coal Harbour

Trasa Vancouver - Whistler: výhled z mostu Lion Gate

Trasa Vancouver - Whistler: výhled z mostu Lion Gate

Oněch 125 kilometrů není zvlášť záživných. Pravda - při výjezdu z Vancouveru absolvujeme atraktivní úsek podél pobřeží, kde se silnice nebezpečně vine kolem svislých útesů a kde se na obou stranách úžiny Howe Sound dramaticky tyčí hory. Tentokrát zahalené v mlžném oparu.

Jenže po chvíli, když na chvíli přestane pršet, vjedeme do kopců a idyle je konec. Jen skály. Na trase leží množství motelů a kempů, jediným větším místem je Squamish - velmi oblíbené místo horolezců celého světa.

Trasa Vancouver - Whistler

Trasa Vancouver - Whistler

Trasa Vancouver - Whistler: Squamish

Trasa Vancouver - Whistler: Squamish

Pozoruhodné je, že aut v protisměru a vlastně ani před námi příliš mnoho není. "To je jen dočasné," míní Cynthia. "Za dva dny začínají hry a uvidíte, že tu nebude k hnutí." I přesto, že návštěvníci Cypřišových hor a Whistleru jsou instruováni, aby své vozy nechali doma a použili veřejnou dopravu.

Ptáme se naší řidičky, jestli zná Českou republiku. "Ano, máte dobré hokejisty," odpoví. "Znáte nějakého?" ptáme se. "Pavel Bure," vyhrkne. "Ne, ten je z Ruska," upřesňujeme.

Napovídáme, že máme přece jednoho - toho nejslavnějšího. Cynthia se nechytá, ale po vyřknutí jména Jaromír Jágr už je v obraze.

Naše cesta končí ve Whistleru už po dvou hodinách. U vjezdu do areálu nás zastavuje policista a prohlíží podvozek autobusu.

Pak už je vše v pořádku. "Tak se těším zase příště," loučí se Cynthia. S úsměvem - jak jinak.

Opět se spouští déšť.

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Najdete na iDNES.cz