Za nominací si stojím, říká Hadamczik pevně

22 2005
Alois Hadamczik má za sebou nejdůležitější rozhodnutí v kariéře. Právě vybral třiadvacet hokejistů pro tolik očekávané olympijské hry. A podle úspěchu či neúspěchu v ostře sledovaném turnaji ho v budoucnu budou všichni soudit. "V posledních dnech byl můj spánek plachý. Za nominaci nesu zodpovědnost. Ale rozhodně si za ní stojím," pravil Hadamczik rozhodně.

Jak těžké bylo sestavit konečnou nominaci?
Tvořila se delší dobu. Většinu hráčů jsem volil s jistotou, protože svoji kvalitu mnohokrát prokázali. V některých případech jsem však musel hodně dlouho a složitě zvažovat pro a proti.

Mluvil jste o čtyřech hráčích. O které se přesně jednalo?
Byl to obránce Roman Hamrlík, který si trvale udržuje vysokou výkonnost, ale bohužel si poranil koleno. Dopředu jsme si řekli, že v Turíně chceme mít hráče, kteří budou stoprocentně zdraví. Hamrlík začne hrát až v lednu a tak jsme nemohli riskovat.

To je jeden. A co další?
Samozřejmě jsem počítal s Patrikem Eliášem a Martinem Havlátem. To je osvědčená dvojka, která zazářila na Světovém poháru. Oba by za normálních okolností v nominaci nechyběli. To samé se týká i Jirky Fischera, u něhož v tuhle chvíli není jisté, jestli hokej ještě někdy vůbec hrát bude. Nejtěžší rozhodování však bylo jinde.

Kde?
Jestli vzít Aleše Kotalíka nebo Jana Bulise.

A proč jste se nakonec rozhodl pro Bulise? Vždyť Kotalík má skvělou formu.
Vím. Dal patnáct gólů, z toho deset v přesilovkách. Ale my jsme chtěli hráče pro hru v oslabení. A když se podíváte na statistiky, je to jasné. Bulis stráví na ledě při oslabení tři a půl minuty za zápas, zatímco Kotalík dvacet vteřin. Potřebujeme pracanta. Hráče, který sice není tolik vidět, ale pro mužstvo vykoná důležitou práci.

Odvážným tahem byla i nominace nezkušených hráčů. Proč jste vybral právě Olesze, Průchu a Erata?
Rosťu Olesze znám důvěrně už z Ostravy. Je to velký talent. Vždyť už ve dvaceti hraje na Floridě v první pětce, nechybí na ledě ani při oslabení. Erat sice nikdy nehrál na velké akci, ale když vypadli zkušení hráči, dostal prostor on. Zdobí ho obrovská bojovnost, je důrazný, výborně bruslí. Líbil se mi už loni v naší lize. A Průcha si místo vydobyl výkony v Rangers.

Co pro vás bylo při konečném výběru nejdůležitější?
Chtěl jsem, aby měl tým určitou strukturu. Není to jenom o střelcích. Ke zkušenostem při přesilovkách potřebujeme i defenzivní hráče. A mladí kluci své kvality už prokázali, navíc u nich nehrozí, že by se urazili, když se nedostanou na led. Pro ně je už samotná nominace na olympiádu obrovskou ctí.

Hodně se spekulovalo, kdo bude brankářskou jedničkou. Jestli Hašek, nebo Vokoun.
Oba gólmani jsou ve výborné formě. Já doufám, že jim vydrží. Nechci, aby mezi nimi vzplála nějaká rivalita. Chceme uspět a chytat může jenom jeden. Definitivní rozhodnutí přijde až po příletu do Turína. Do té doby se může stát ještě spousta věcí. Proto raději nebudu předbíhat.

Měl jste jasno, že trojka bude Milan Hnilička už dopředu?
Ano. Hnilička má vysokou výkonnost, chytal i na mistrovství světa, s Libercem je v extralize na druhém místě.

Někoho možná udivuje nominace obránce Malíka. Proč jste vybral právě jeho?
Vím, že mu loňská sezona v Česku nevyšla a nepodával tak kvalitní výkony. Ale když se podíváte na hodnocení plus/minus, je na tom z českých obránců v NHL nejlíp. Takového beka prostě zavrhnout nemůžu.

A už víte, kdo bude hrát s Jágrem?
Určitou představu mám. Do začátku turnaje však zbývají dva měsíce, a to je strašně dlouhá doba. Zatím to komentovat nebudu.

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz