Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Za zlato byla jawa, pak vyhazov

7 2007
Praha - Už se prochází jen po bytě, opřený o vozík. "Ty dva by-passy, co mám, vem čert. Horší byla předloni ta mozková příhoda, postihla mi pravou ruku a nohy," vypráví František Čapek. Ve vršovickém domě s pečovatelskou službou s ním cvičí rehabilitační sestra. "Jinak si pouštím televizi nebo lelkuju," tvrdí Čapek.

Oslavil 93. narozeniny, je nejstarším žijícím českým olympijským vítězem. "Mám tu malé muzeum," ukazuje své medaile, poháry a diplomy. Také plaketu od Podzemního sdružení věrných vojáků Věrný pes. Za práci ve válečném odboji...

Na olympiádě v Londýně 1948 vyhrál kanoistický závod na 10 tisíc metrů přesto, že na hry málem neodletěl. "Urazil jsem předtím v Praze svazového kapitána. Řekl jsem mu, že je vůl."

Kapitán ho vyřadil z nominace, jenže funkcionáři si pozvali Čapka do kavárny, ať se omluví. "Tak mu povídám: Oto, já ti řekl, že jsi vůl, ale vůl nejsi. Všichni funkcionáři vyprskli smíchy a říkali: To je náš Franta, takovej lidovej člověk."

Omilostnili ho, směl na hry. Jeho rozcvičkou před závodem tehdy bývalo 30 kliků. Těsně před svým olympijským kláním však zvládl jen tři – a padl.

"Kdyby tam byl náhradník, nechám ho jet místo sebe, jak jsem byl vyřízenej," vzpomíná. Ale jel a vyhrál stylem start-cíl.

"Přitom jsem neuměl pořádně anglicky a nevěděl ani, jak se startuje. Teprve když vedle mě vypálili Američan a Kanaďan, napadlo mě: To bude ono, tohle bude start."

František Čapek
- Narodil se 24. října 1914. Včera s dvoutýdenním zpožděním slavil se svými přáteli 93. narozeniny.
- Na olympiádě v Londýně 1948 vyhrál závod na 10 000 metrů rychlostních kanoistů.
- Sportu se věnoval nejprve jako boxer. "Ale ti surovci, místo aby se mnou začali jemně, do mě hned nacpali, co se dalo. Řekl jsem jim: Vy jste pěkní blbci, to nemá cenu. Dal jsem se tedy na zápas. Jenže v aréně mi zlomili nohu. Tak jsem v roce 1936 přešel ke kanoistům. To už mě bavilo."
- Olympijské zlato vybojoval ve 33 letech. Ještě v 39 letech byl stříbrný na mistrovství světa a ve 43 mistrem republiky. Celkem získal sedm republikových titulů.
- Do roku 1976 byl trenérem na Dukle. Před šesti lety dostal dva by-passy, předloni jej postihla mozková mrtvice. Nyní žije v domě s pečovatelskou službou

Od spořitelny, kde pracoval, dostal za zlatou medaili motorku Jawa 250. Brzy ho však propustili. "

Za to, že jsem nehajloval Leninovi a nevystavoval Gottwalda za okno. Poslali mě do fabriky. Jenže já byl rváč, šel jsem za ministrem, ať mi pomůže, že jsem nikdy ve výrobě nedělal. Zařídil mi tedy místo u armády."

Na Dukle zůstal trenérem kanoistů až do roku 1978. V rámci přípravy provozoval se svými svěřenci i podvodní ragby. Velitel Dukly mu tehdy vyčinil: "Proč se rvete v bazénu?"

Čapek chladnokrevně odvětil: "To je výcvik vojáků k boji." V 60. letech chodil s nimi plavat i ministr národní obrany Lomský.

"Jednou ze sauny skočil rovnou do bazénu mezi mé kluky-záklaďáky, co ho ani neznali. Ze břehu jsem jim ukázal palec dolů, tak ho potopili až ke dnu. Příště už se mě dovoloval: Čapek, já vás zdravím, dovolte mi zaplavat si. A já mu odpovídal: Jistě, pane ministře."

Až do svých 86 let Čapek denně v Dejvicích hodinu sám plaval. "Každé ráno jsem se tam suverénně nacpal do vody, i když tam zrovna byli generálové."

Teď se aspoň dívá v televizi na sněhové zpravodajství a vzpomíná na lyžařská soustředění kanoistů. "Nazdar, nazdar," říká, když odcházíme.

LONI. František Čapek na konci minulého roku, kdy mu bylo 93 let

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze