Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za zlato z Turína bude milion

20 2005
Praha - Zlatý medailista ze zimních olympijských her v Turínu bude bohatší minimálně o milion korun. To je výše odměny, kterou získá od Českého olympijského výboru individuální vítěz soutěží na ZOH 2006. Pokud by zlato přivezl tým hokejistů, rozdělí si mezi sebe prémii ve výši desetinásobku výhry jednotlivce.

"Finanční částky navazují na princip z minulých her," zdůraznil místopředseda pro sport František Dvořák fakt, že úspěšní sportovci z Turína 2006 získají stejné sumy jako medailisté z předešlých ZOH v Salt Lake City 2002 a loňských her v Aténách.

"Byly i návrhy, jak odměny valorizovat, nebo je i dramaticky zvýšit. Třeba i na dvojnásobek," prozradil. "Ale domníváme se, že jsme zvolili adekvátní částky, které můžou být vyplaceny i den poté," dodal Dvořák.

Zlatý jednotlivec z Turína tedy dle jednohlasného rozhodnutí pléna ČOV získá milion korun, členové jeho realizačního týmu si rozdělí 190 000 korun. Zlatá dvojice (tzn. třeba reprezentanti v dvojbobech nebo sprint dvojic lyžařů) si připíše na konto 1,2 milionů, čtyřčlenná družstva 1,5 milionu. Hokejisté si v případě triumfů rozdělí deset milionů.

Finanční odměny pro ZOH v Turíně 2006

Medaile Jednotlivec Dvojice 4-členná družstva Real. tým Lední hokej
ZLATO 1 000 000 1 200 000 1 500 000 190 000 10 000 000
STŘÍBRO 500 000 600 000 750 000 130 000 7 000 000
BRONZ 300 000 400 000 600 000 80 000 5 000 000

A jak se sportovci můžou do Turíně nominovat? I to už je jasné.

Sportovní svazy s individuálními disciplínami získávají počty neadresných nominačních míst na základě dosažených výsledků na vybraných sportovních soutěžích za poslední dva roky (2004 a 2005) - do 8. místa na mistrovství Evropy resp. 16. místa na světovém šampionátu - pokud půjde o umístění v první polovině startovního pole resp. první třetině startovního pole na MS.

V případě, že svaz nezíská nominační místa, může využít nabídky mezinárodní federace k tzv. nominaci na jméno.

Navíc lze letenku do Turína vybojovat umístěním do 16. místa v průběžném celkovém hodnocení Světového poháru v olympijské sezoně do 15. ledna 2006, což je datum uzávěrky nominací.

Přijetí kritérií se však neobešlo bez diskuze.

Předseda svazu jachtinku Karel Bauer navrhoval, aby kritéria v novém návrhu do osmého místa na mistrovství Evropy a světa byla vypuštěna. "Podle mého názoru jdou kritéria proti sportovním svazům," řekl. "Kromě podmínek mezinárodních federací stanovují další, někdy i přísnější. Myslím, že není potřeba stanovovat další omezení než ta stanovená mezinárodní federací," dodal.

Přímo v diskuzi mu oponovali místopředseda pro sport František Dvořák i předseda ČOV Milan Jirásek. "Kdybychom přijali tento návrh, budeme se probírat houští jmen lidí, kteří by na olympiádu jet měli nebo neměli," řekl Dvořák.

Pro ilustraci posloužilo lyžování, jehož federace stanovuje jako podmínku účasti počet FIS bodů, což splňuje momentálně široký počet českých sportovců.

"Snažili jsme se stanovit mantinely, aby mohli jet jen nejlepší, ale abychom nezavřeli vrátka menším sportům," řekl František Dvořák.

Kritéria nakonec byla přijata - ale z původního návrhu byla vypuštěna věta: V případě dvou vrcholových akcí v jednom roce je pro nominaci určující vyšší soutěž. "Kritéria jsme konzultovali s jednotlivými svazy, takže jsem myslel, že to bude jednodušší," přiznal Dvořák.

Plénum ČOV bude schvalovat jmenovitou nominaci českého týmu čtyři dny po uzávěrce nominace, 19. ledna.  Předpokládá se, že do Turína odcestuje stopadesátičlenná výprava. "Momentálně počítáme s 86 sportovci," přidal Dvořák.

Oficiální přihlášku na ZOH 2006 v Turínu podepíše předseda Českého olympijského výboru až 2. května, ačkoli jako původní termín byla stanovena středa 20. dubna. "Podpisu se měl zúčastnit také prezident Václav Klaus, ale vzhledem k turbulencím na politické scéně nemohl přijít, tak jsme termín posunuli," objasnil Jirásek.

Místopředseda pro ekonomiku Jiří Zedníček ozřejmil stav hospodaření nejvyššího olympijského orgánu. "Hospodaření v roce 2004 skončilo ztrátou 22 508 000 korun," uvedl. "Ta ztráta však byla rozpočtována a vyplynula z faktu, že rok 2004 byl olympijský," dodal. Pro letošní rok schválili delegáti pléna rozpočet ve výši 75 milionů korun.Další z rubriky

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz