Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Za zraněného Průchu do Turína poletí Eliáš

6 2006
Patrik Eliáš nahradí v hokejové nominaci na olympijský turnaj v Turíně zraněného Petra Průchu. Oznámil to kouč reprezentace Alois Hadamczik. "Je to Eliáš," řekl Hadamczik stručně s tím, že další podobnosti sdělí později. "Teď mám ještě nějaké jednání." Eliáš se povzbudivou novinku dozvěděl na obědě.

Už se zdálo, že do začátku olympijských her budou všichni hokejisté v pořádku. Přišel však sobotní zápas New Yorku Rangers na ledě Philadelphie, ve kterém si v průběhu druhé třetiny pochroumal postranní kolenní vazy útočník Petr Průcha.

A pondělní vyšetření potvrdilo původní předpověď: zranění si vyžádá čtyři až šest týdnů léčby.

"O náhradníkovi mám jasno, ale jméno vám prozradím, až se mu dovolám. Zatím mi nebere telefon," říkal Hadamczik v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne.

O tři hodiny později už bylo jasno. Důvěru dostal hráč, který kvůli žloutence nehrál rok. Patrik Eliáš.

"Zrovna jsem seděl na obědě," popisoval devětadvacetiletý útočník moment, při kterém ho kouč zastihl.

"Jsem rád, že si pan Hadamczik vybral právě mě, ale na druhou stranu mě mrzí, že jsem byl nominovaný takovým způsobem. Ze své vlastní zkušenosti vím, jak jsou zdravotní potíže nepříjemné," poznamenal Eliáš.

Reprezentačního trenéra poté zajímal jeho zdravotní stav. Eliáš mohl v klidu říci: "Jsem v pohodě."

Už více jak měsíc totiž nastupuje v základní sestavě New Jersey. A svými výkony okamžitě pozvedl skomírající tým. Návrat zvládl ve velkém stylu, i tělo si na enormní zátěž rychle zvyklo.

"Kdyby byl Patrik zdravý, byl už v původní nominaci." Tuto větu pronesl kouč Hadamczik několikrát, zopakoval ji i teď.

"Je to hráč, který do týmu patří. Že má skvělou výkonnost, dokázal mnohokrát. Třeba na Světovém poháru. A o jeho povedeném návratu se není potřeba zmiňovat. Mám na něj samé vynikající reference," vysvětlil Hadamczik důvod své volby.

Pro kouče byl Eliáš číslem jedna, přesto v hlavě nosil několik dalších jmen. "Zvažoval jsem nominaci Radka Dvořáka, Aleše Kotalíka, Petra Sýkory, ale i Vaška Varadi," prozradil.

Eliáš poletí na svou druhou olympiádu. Před čtyřmi lety v Salt Lake City nastupoval v útoku s dlouholetým parťákem Petrem Sýkorou a centrem Jiřím Dopitou, na předloňském Světovém poháru zářil ve formaci s Martinem Havlátem a Davidem Výborným.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze