Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Záda bolí, přesto Paulů stále běhá na lyžích

27 2006
Vrchlabí - Někde v šuplíku leží olympijské stříbro Blanky Paulů. "Musela bych hledat," přizná. "Naposledy jsem ho ukazovala ve škole loni, když jsem slavila padesátku," dodá učitelka tělocviku, přírodopisu a pěstitelských prací v Horní Branné. A hrdá vlajkonoška Olympiády dětí, která právě skončila v Krkonoších.

Po stopách medailí


Před rokem a půl si užila v penzionu na Českomoravské vysočině velkou party stříbrného družstva. Lyžařky, trenéři, doktoři.

Zorganizovala ji Dagmar Švubová, ta štafetu rozbíhala a předávala jen těsně čtvrtá. Dnes žije podruhé vdaná ve Svratce, stará se o kupu dětí.

Také Gabriela Svobodová, co předávala na třetím místě finišmance Jeriové, má druhého muže. Trénuje biatlonisty v Jablonci.

A Paulů? Svatby měla také dvě. A pořád běhá, za všechny dohromady. I na setkání přijela se zpožděním, běžela půlmaraton. Čas? Hodina a 28 minut, jen si to zkuste.

"Baví mě to. Žádný stres, popovídám se známými," říká. Stále závodí, účastní se veteránských světových mistrovství v běhu do vrchu.

"Záda bolí pořád stejně, jinak dobrý," usměje se.

Tehdy v Sarajevu se blížila její úporná, přitom úspěšná kariéra ke konci. K úvodní desítce nastoupila rovnou z postele, tři dny ležela nemocná na izolaci. "Jiná doba, nedalo se moc vymýšlet."

Na tratě v Igmanu pořád padal čerstvý mokrý sníh a ten neměla ráda. "Ale na štafetu jsem se koncentrovala, nemyslela jsem na nic jiného."

Ujely Norky, Paulů se honila s Ruskou Ljadovovou o druhou pozici. A pak na stadionu stála v euforii v bundě a křičela: "Květo, jéééď!" A Květa jela, nejdřív setřásla Sovětku Smetaninovou a pak i královnu her, Finku Hämmäläinenovou.

Olympijské Sarajevo zničila krutá válka. "Už jsem ho nikdy neviděla. Cestou na lyžařský kongres do Dubrovníku jsme měli bouračku a skončili jsme v nemocnici," mávne rukou.

SARAJEVSKÉ STŘÍBRO. Květa Jeriová, Gabriela Svobodová, Blanka Paulů a Dagmar Švubová (zleva) doběhly ve štafetě pro olympijské stříbro v Sarajevu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze