Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zahajovací ceremoniál pekingských her může provázet déšť

Déšť v Pekingu - Déšť v Pekingu. | foto: Reuters

3 2008
Podle prognóz meteorologů může páteční zahajovací ceremoniál olympijských her provázet déšť. Na základě dat z předchozích let předpovídá místní stanice déšť na 41 procent. Nemělo by však jít o déšť silný a vytrvalý, ale spíše o drobnější mrholení.

V sobotu večer proběhla na zbrusu novém stadionu Ptačí hnízdo kostýmovaná zkouška. Ta vyvrcholila skutečným ohňostrojem, kterému přihlíželo 90 000 stavebních dělníků a tvůrců programu s rodinami.

Tříapůlhodinového ceremoniálu se zúčastnilo přes 10 000 aktérů přímo na ploše stadionu. Přítomno bylo i několik novinářů, ti však museli slíbit, že do pátečního zahájení nic nevyzradí.

Závěrečná generální zkouška ceremoniálu, který budou podle odhadů sledovat u televize čtyři miliardy diváků na celém světě, je naplánována na polovinu příštího týdne.

Organizátoři nepočítají, že by monstrózní program měly nějak zásadně ovlivnit případné srážky. Srpen je z dlouhodobého pohledu v Číně vrcholem období dešťů a předpovědi na dobu konání her se shodují v nadprůměrných teplotách a vysoké vlhkosti, která negativně ovlivňuje výkony sportovců.

Průměrná teplota by se měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia a výkyvy by měly být jen chvilkové. Spolupořadatelská města jako Šanghaj, Hongkong a Čching-tao ale mohou být zasažena tropickými bouřemi.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze