Zahalené muslimky v Pekingu střílí i veslují

Egyptská sportovní střelkyně Hašad Šimaaová- | foto:  Michal Sváček, MAFRA

6 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Najmeh Abtinová z Íránu má na hlavě závoj a na olympijské střelnici míří z luku. Její krajanka Homa Hosejniová trénuje na skifu. Egypťanka Hašad Šimaaová stojí na střelnici se vzduchovkou také v závoji. "Ta je na tom ještě dobře," říká česká střelkyně Kateřina Emmons.

"Jiné arabské střelkyně, které potkávám na Světových pohárech, nosí při závodech plné hábity, koukají jim jen oči. Navlečou si těžké střelecké obleky a přes ně hábit. Síla, co? Ale jsou zvyklé od mala. Já si můžu jen pískat, že tam nežiju."

Zahalené muslimky startují i na pekingských hrách, ačkoli pohled na ně mnohé stále přivádí v úžas.
Jejich cesta ke sportu je v mnoha arabských zemích nadále trnitá – a například v Saúdské Arábii zcela nemožná.

"Ženy nebudou součástí našeho týmu," oznámil Rašíd Al-Herajvel, šéf výpravy. "Teď není správný čas, abychom jim umožnili sportovat."

Náboženští vůdci ve striktně islámském státě jsou zásadně proti sportování žen a jejich startům na mezinárodních soutěžích.

Před třemi lety zdejší ministerstvo školství, ovládané náboženskými konzervativci, opět zamítlo žádost na zavedení tělesné výchovy dívek ve školách. Ženy mají zakázáno navštěvovat tělocvičny i posilovny s výjimkou několika vymezených pouze pro ně. Nesmějí ani chodit na stadiony a fandit sportovním týmům.

"Usilovat příliš rychle o to, aby se situace změnila, by nebylo rozumné. Mám plnou důvěru ve vládu a její rozhodnutí," říká Fajád al-Šamari, sportovní reportér z Rijádu.

Možná je i on pod vlivem knihy náboženského učence Muhammada al-Habdana, v níž ostře protestuje proti ideji umožnit ženám sportovat.

"To je přesně to, co Západ chce. Odtáhnout muslimské ženy z jejich domovů a zbavit je jejich šátků. To nepřipustíme," uvedl al-Habdan pro agenturu Reuters.

Ali al-Ahmad, představitel saúdské opozice, naopak v rozhovoru pro list International Herald Tribune požadoval: "Mezinárodní olympijský výbor musí proti zemím, které zakazují ženám sportovat, zakročit tím, že je vyloučí z her."

Jenže MOV naposledy vyloučil z her v roce 2000 Afghánistán – kvůli politice Talibanu. Letošní "stop" udělené Iráku za vměšování státu do záležitostí národního olympijského výboru nakonec stáhl.

Aby lídři MOV vstoupili do diplomatického konfliktu s bohatými ropnými mocnostmi kvůli ženám, je zcela nepravděpodobné. Raději věří v evoluci než v revoluci.

Příkladem pro Saúdy mají být sousedé v Perském zálivu, kteří povolují start muslimkám s podmínkou, že dodrží islámský kód oblékání.

Bahrajnská sprinterka Rukája Al-Ghazaraová, běhající v celotělovém obleku a šátku, je z nich zatím nejslavnější. Letos finišovala na dvoustovce při Zlaté lize v Římě čtvrtá za 22,65 vteřiny. A vzhledem k tomu, nakolik ji její odění brzdilo, si mohla připadat jako vítězka.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz