Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Záhrobská pilovala sjezd v Medvědíně

3 2006
Ofterschwang, Praha - Jak se připravovat na olympijský sjezd, když nejrychlejší disciplínu po většinu roku vůbec netrénujete? Šárka Záhrobská si ve Špindlerově Mlýně zablokovala jen pro sebe červenou sjezdovku na Medvědíně, s otcem tady vyrobili i umělé skoky přes tři cesty. Létala z nich 30 metrů daleko.

"Každý den od půl osmé do půl desáté ráno jsme tu trénovali. Na start jsme se vyváželi skútrem," říká její otec i kouč Petr.

A navíc nastoupila do sjezdu Světového poháru ve Svatém Mořici. "Když po jediném tréninku měla na Dorfmeisterovou ztrátu jen 2,6 vteřiny, řekl jsem si: Je to dobré," povídá otec.

Proč ta snaha? Kvůli olympijské kombinaci, tam bude sjezd odrazovým můstkem k přednímu umístění. Záhrobskou baví, ráda by v něm startovala častěji. "Jenže já nechci," namítá otec, má o dceru strach. "Když v Mořici najížděla na čtyřicetimetrový skok, nebyl jsem nejklidnější."

Sjezd je navíc obrovskou alchymií s materiálem. "Musíte mít velké srdce, odvahu, párkrát si tu trať sjet, ale hlavně: skoro sto procent úspěchu tkví v perfektních lyžích."

Firma Head připravuje pro Záhrobskou na olympiádu speciální lyže, byla by jí schopna dodat i šest či sedm různých párů na sezonu. Co však s nimi? "V tom případě bych potřeboval k ruce ještě dalšího servisáka, který by je testoval a připravoval,"  upozorňuje Záhrobský.

Dcera byla na světových šampionátech 2001 a 2003 v kombinaci vždy v první desítce, solidní šance má i letos.

Její hlavní úlohou však bude na hrách slalom. Může opět zazářit? Loni neskončila ve Světovém poháru lépe než osmá, přesto si ze slalomu na světovém šampionátu odvážela senzační bronz.

Rovněž letos je pohárovým maximem Záhrobské osmá příčka. "Nejsme zklamaní, ale chce to uletět. Připravujeme se, aby se to povedlo," tvrdí otec.

Generálkou bude teď o víkendu pohárový slalom v německém Ofterschwangu. Tady ji otec chrání před olympijským mediálním šílenstvím. Zatímco telefonuje, dcera už dole v hotelu večeří.

"Nechte ji v klídku," žádá Záhrobský novináře. "Toho humbuku a hysterie kolem olympiády je na můj vkus moc. Snažím se, aby Šárku míjel a aby do Turína nepřijela vystresovaná."

Do olympijského slalomu zbývá 22 dnů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze