Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strachová bojuje o místo v MOV. Mohla by být českou vlajkonoškou na OH

Šárka Strachová | foto: ČTK

21 2013
Osm skvělých sportovců, ale jen dvě volná místa v Mezinárodním olympijském výboru. Boj, na který není zvyklá, čeká na lyžařku Šárku Strachovou (za svobodna Záhrobskou) při její kandidatuře do komise sportovců MOV.

Plusovými body by při tomto boji mohlo být, pokud se lyžařka představí i coby vlajkonoška české výpravy na olympiádě v Soči.

A tento scénář je možný.

Martin Doktor, šéf české mise pro hry v Soči, převedl pravomoc výběru vlajkonoše na komisi sportovců ČOV. "Nicméně té doporučíme, že bychom byli velmi rádi, aby vlajku nesla právě Šárka," podotkl Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

"To by pro mě byla ohromná pocta," říká Strachová. "Bude to má třetí a poslední olympiáda. Šlo by o krásné zakončení mé olympijské cesty."

Právě v Soči se v únoru budou volit i dva noví členové komise sportovců MOV. Každý ze sportovců, akreditovaných na těchto zimních hrách, může odevzdat dva hlasy. "Nesmí však být zvoleni dva sportovci ze stejného sportovního odvětví," připomíná Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

Což může být problém, protože právě sjezdaři mají mezi kandidáty jasnou převahu: kromě Strachové usilují o přízeň ještě Švýcar Cuche, Finka Poutiainenová, Chorvatka Jelušičová a Bulhar rakouského původu Albrecht.

Ty doplňují norský biatlonista Björndalen, běloruská biatlonistka Domračevová, kanadská hokejistka Wickenheiserová a italský běžec na lyžích Piller-Cottrer

"Konkurence je vysoká, ale já mám ráda výzvy. Už se na ten boj těším," říká Šárka Strachová. "Doufám, že budu mít i skvělý volební tým, který mi s tím pomůže. Bude to s propagací mezi sportovci přímo v Soči trochu složitější, jsou tam totiž nikoliv jedna, ale tři olympijské vesnice. Ale pokusím se na sebe upozorňovat od začátku sezony i dobrými výsledky."

Poslední dobou strávila spoustu času při četbě sáhodlouhých "manuálů", souvisejících s kandidaturou. "Těch smluvních procedur, co se smí a nesmí, je fakt neskutečně hodně. Teď nás ještě čeká výroba propagačního letáku i videa."

Graclík podotýká, že procedura se oproti minulým kandidaturám zpřísnila. "Řadu věcí si MOV striktně hlídá. Například kandidátský leták může být pouze v černobílé variantě a na formátu A4. Šárka se samozřejmě nesmí prezentovat ani prostřednictvím merchendisingu, například dárků."

Měla by mít naopak volební podporu celého českého olympijského týmu. "To jsme řešili i s Tomášem Králem, předsedou hokejového svazu, směrem k týmu hokejistů," říká Graclík. "Navíc se snažíme bavit například s Rakušany, kteří nemají vlastního kandidáta, abychom jejich sportovce získali na naši stranu. Český sport vyklidil poslední dobou řadu významných pozic  v MOV i mezinárodních federacích. Nyní je příležitost dostat se na ně zpět."

V komisi sportovců MOV byl členem Jan Železný. Po skončení jeho funkčního období na něj chtěla v Londýně 2012 navázat Barbora Špotáková, ta však zvolena nebyla.

Strachová by se měla setkat před olympiádou i s Jaromírem Jágrem, který by pro ni mohl lobbovat u hokejistů z jiných zemí. Pomáhá jí též slovenská střelkyně Danka Barteková, medailistka z her v Londýně, která byla do komise sportovců MOV zvolena loni. "Velmi ochotně nám předává své know-how," ocenil ji Karel Tejkal ze společnosti Česká sportovní, která lyžařku zastupuje.

"Šárčinou devizou je, že oproti ostatním sportovcům má za sebou úžasný příběh," zdůrazňuje Graclík.

"Hrozně mě potěšilo, že jsem tu nabídku dostala," říká lyžařka. "Taková nabídka se neodmítá. Vrhla jsem se do toho po hlavě a udělám pro úspěch maximum."

Autor:


Další z rubriky

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...Najdete na iDNES.cz