Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Záhrobského slalom se Češkám nelíbil

Šárka a Petr Záhrobští - Šárka Záhrobská a její otec Petr. | foto: Michal SváčekMF DNES

18 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - České noty, podle kterých se včera jelo druhého kolo olympijského kombinačního slalomu, se lyžařkám Lucii Hrstkové s Petrou Zakouřilovou moc nezamlouvaly. Naopak Šárce Záhrobské se trať postavená jejím otcem a trenérem líbila: "Byla pestrá, muselo se při jízdě přemýšlet," poznamenala. Zakouřilová však oponuje: "Nebyla plynulá."

Trenér Petr Záhrobský, otec nejlepší české slalomářky, se rozhodl postavit náročnou trať, která dokonale prověří kvalitu závodnic.

Mezi jeho brankami se mělo bezprostředně rozhodovat o olympijských medailích, neboť druhým kolem slalomu v Sestriere měla kombinace včera večer gradovat. Odklad sjezdu kvůli nepříznivému počasí však závod otočil do neobvyklého gardu: začalo se slalomem a sjezd je na programu až dnes ve čtrnáct hodin.

"Můj slalom bude těžší než byl ten v prvním kole, sevřenější," sliboval Petr Záhrobský hned po prvních jízdách.

Chtěl udělat závod zajímavější, nešlo mu o zvýhodnění dcery. "Podmínky jsou pro všechny stejné, nedá se stavbou branek někdo zvýhodnit," řekl.

Dvěma dalším Češkám na startu se však skladba branek nelíbila. "Bylo to zbytečně moc těžké," tvrdila Lucie Hrstková. "Víc trápení než radost z jízdy. A tak by to v lyžování být nemělo."

Petře Zakouřilové se do hodnocení trati nejdřív moc nechtělo. Po chvilkovém zaváhání, kdy hledal správná slova, pravila: "Jela jsem spoustu těžkých slalomů, které byly zároveň i pěkné. A tenhle byl jen hodně těžký."

Co se jí nelíbilo? "Nevím, byl to asi subjektivní pocit," řekla.

Pak si nechala napovědět: "Plynulost? Ano, tak by se to dalo říct, nebylo to moc plynulé."

Stejně jako trenér Záhrobský však i Zakouřilová opakovaně zdůraznila, že podmínky byly pro všechny stejné. "A navíc to byla aspoň ostrá zkouška na slalom speciál," mírnila svoji kritiku.

Záhrobského dcera Šárka se tatínka hned zastala. "Postavil to zajímavě. První kolo bylo strašně jednouché," tvrdila dvanáctá nejlepší závodnice slalomářské části kombinace. "Slalom by měl být taky trochu o přemýšlení. Není to jen samé pravá, levá, dvojbranka, pravá, levá, deset branek, dvojbarnka, ale jsou tam rozdíly."

Právo stavět tratě na velkých závodech mají jen trenéři nejlepších závodníků a závodnic z elitní světové patnáctky. Záhrobský stavěl branky pro Světový pohár minulou zimu v Zauchensee a letos v Mariboru.

"Každý má na postavení branek svůj názor. Třeba v Zauchensee jedni říkali, že je trať super, žádná nuda a jiným to zase přišlo nepravidelné a nesedělo jim to. Každý jsme jiný," hájí svého otce Šárka Záhrobská.

Záhrobský včera předpovídal, že na jeho těžké trati seznam favoritek prořídne, ale nakonec až na Američanku Kildowovou všechny vážné soupeřky jeho dcery dojely do cíle. "Je vidět, že to nebylo až tak strašné," řekla Záhrobská.Najdete na iDNES.czmobilní verze