Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Záhrobskou k bronzu doprovodili čeští fanoušci. Moc jim děkuji, řekla

PALEC NAHORU. Česká lyžařka Šárka Záhrobská zvládla obě kola slalomu speciál a získala na olympiádě ve Vancouveru bronzovou medaili. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Skvělé! Jediné slovo stačilo Šárce Záhrobské, aby shrnula své pocity ze třetího místa v olympijském slalomu. Česká sjezdařka znovu potvrdila, že umí zajet vrcholné závody. Má tři medaile ze světových šampionátů, a teď i olympijský bronz. "Možná je to tím, že se na velké závody nijak zvlášť nepřipravuji," uvažuje.

Na olympijskou sjezdovku do kanadském Whistleru dorazila možná padesátka českých fanoušků, kteří byli celý den moc dobře slyšet. "Nikdy jsem nic takového nezažila, ani na mistrovství světa. Před druhým kolem mě hodně povzbudili. Na medaili mají i oni svůj podíl. Strašně jim za to děkuji," vzkázala Záhrobská.

medailistka Záhrobská

Olympiáda
2010 bronz ve Vancouveru

Mistrovství světa
2005 bronz v S.Caterině
2007 zlato v Aare
2009 stříbro ve Val d´Isere

Světový pohár
2x první, 3x druhá, 4x třetí

(vše jsou slalomy) 

Na sjezdovém lyžování je obvyklé, že po dojetí první třicítky elitních závodníků začnou diváci odcházet. Vylidňovaly se i tribuny ve Whistleru, ovšem Češi zůstávali, aby se Záhrobskou prožili i květinový ceremoniál.

"Šárko, děkujem! Šárko, děkujem," skandovali a lyžařka je ze stupňů vítězů zdravila zdviženými palci.

Českým divákům se v tu chvíli mohli rovnat jen Němci, kteří oslavovali už druhé zlato Marie Rieschové. "Maria je pro mě nejvšestrannější lyžařka a zlato jí moc přeju, už kvůli zdravotním problémům, kterými si v minulých letech prošla," řekla Záhrobská.

Slavnost na stupních vítězů opět proběhla nadvakrát, nejprve bez lyží pro televizní přenosy, potom ještě jednou pro fotografy. A pro sponzory. Na druhou slávu přišly všechny tři medailistky s vlajkami.

"Měla jsem tu několik známých z Jablonce, ale Čechů tu bylo mnohem víc. Ani nevím, jestli jsou to Čechokanaďané, nebo jestli přijeli jen na olympiádu," řekla Záhrobská.

Po ceremoniálu se u fanoušků zastavila, s každým si plácla a když jí lidé začali podávat vstupenky, čepice, vlajky, s chutí se pustila do malé autogramiády.

Legenda? To ještě musím něco vyhrát

Bronzová medaile ji naplňovala štěstím. "Je to skvělé! Jsem strašně šťastná," radovala se.

Zahraniční novináři se jí ptali, jak je možné, že závodnice s tak skromným zázemí může vyhrát medaili na olympiádě. "Jsme jen čtyři, ale pracujeme tvrdě a je nám spolu dobře," odpověděla.

Nejčastěji ale musela odpovídat na dotaz, jak je možné, že se jí daří zrovna na vrcholných akcích. Pětadvacetiletá lyžařka vyhrála jen dva závody Světového poháru, ale má už kompletní sadu medailí ze slalomů na mistrovství světa, a teď přidala ještě olympijský bronz. "Na velké závody se nijak zvlášť nepřipravuji, všechno beru tak, jak to samo přijde. A možná proto to takhle dopadá," říká nejlepší český lyžařka.

"Nemůžu říct, jestli je cennější zlatá z mistrovství světa nebo bronz z olympiády, na každou medaili jsem se nadřela a všech si moc vážím," řekla Záhrobská, která na svazích ve Whistleru vybojovala první sjezdařskou medaili v historii samostatné České republiky.

Bronz Olgy Charvátové ze Sarajeva 1984 je o rok starší než Šárka Záhrobská. "Jako legenda si nepřipadám, na to budu muset ještě nějaký úspěch přidat. Zatím nekončím, ráda bych jela i na další olympiádu, tak snad ještě něco přidám."Najdete na iDNES.czmobilní verze