Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámořský sen se naplnil. Co bude v Turíně?

25 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Sice až o čtyři roky později, ale nakonec se přece jen naplnil olympijský scénář, který si před léty vysnili šéfové zámořského hokeje. Na turnaji se sešli nejlepší hráči NHL a ve finále si to o zlato rozdaly týmy Kanady a Spojených států. Co se nepodařilo v Naganu, vyšlo v Salt Lake City. Přesto olympijské soutěžení vyvolalo několik otazníků a jeden z nich zní: sejdou se nejlepší profesionálové také za čtyři roky v Turíně?

NHL poprvé povolila start svých špičkových hráčů na zimních olympijských hrách v Naganu v roce 1998 a pojala turnaj především jako svou velkolepou propagační akci. Stejně tomu tak bylo i letos. Ze sportovního hlediska je nesmyslný už samotný způsob nominace: první osmička hráčů musela být oznámena už před rokem, zbytek týmu v prosinci. Je to možná dobrý reklamní tah, ale jde o věc v jiném sportu nemající obdoby.

Stejně tak způsob, jakým probíhá - či spíše neprobíhá - příprava na nejdůležitější hokejovou akci. Zatímco před fotbalovými šampionáty se mužstva sehrávají téměř dva roky v kvalifikaci a před samotným turnajem mají zhruba měsíční soustředění, na olympiádě se hokejisté sejdou den před prvním zápasem a nemají čas si ani pořádně zatrénovat. Někteří spoluhráči se na ledě vidí vůbec poprvé v životě.

Nedůstojná je i diskriminace celků, které musí o postup do hlavní soutěže bojovat v kvalifikaci. K dispozici mají jen totiž jen ty hráče NHL, jejichž kluby mají zrovna volno a udělí jim mimořádné svolení, takže o nějakém sourodém týmu nemůže být ani řeči. Podobně jako v Naganu na to nejvíce doplatilo Slovensko, ale stěžovat by si mohly i další země. Dokud tato pokřivenost nezmizí, olympijskému turnaji bude prostě něco k dokonalosti chybět.

Sotva ovšem dojde k nápravě, jestliže Mezinárodní hokejová federace nadále zůstane slabou organizací a nerovným partnerem, který je před dveřmi NHL jen v roli prosebníka. Předseda René Fasel se netají tím, jak je rád za každého hráče ze zámoří, který přiletí na mistrovství světa. Tím spíše se maximálně podřizuje NHL při jednání o podmínkách olympijského turnaje, který by byl samozřejmě bez hvězd z nejlepší soutěže světa opět jen druhořadou akcí.

I přes všechny uvedené chyby a nepravosti je jasné, že je to nejkvalitní klání, na němž se hokejový svět schází. Otázka tedy stojí: bude se hrát v nejsilnějším složení i na ZOH v Turínu 2006? NHL k tomu po letošním vysněném finále už na první pohled nemá příliš pohnutek. Obtížnější bude asi také jednání s majiteli klubů, neboť případný turnaj v Evropě si vyžádá více než dvanáctidenní přerušení soutěže. Myšlence olympijského klání na nejvyšší úrovni může paradoxně nejvíce pomoci touha Kanady a Spojených států dokazovat trvale světu, že v jejich zemi se hraje nejlepší hokej...

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz