Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zapálení ohně narušil demonstrant

Kněžky zapalují olympijský oheň - Kněžky v řecké Olympii zapalují olympijský oheň pro hry v Pekingu. | foto: Profimedia.cz

24 2008
Olympia - Ve starořecké Olympii byl dnes slavnostně zapálen olympijský oheň. Pochodeň vzplála krátce před 11. hodinou SEČ v rukách řecké herečky Marie Nafpliotuové. Symbol her má před sebou téměř pětiměsíční pouť, než se přesune do dějiště her v Pekingu. Ceremoniál narušil protibetský demonstrant.

Sportovní událost roku začne 8. srpna.

Protibetský demonstrant vběhl do blízkosti řečnického stupínku v době, kdy vedl projev prezident organizačního výboru pekingských her Liou Čchi. Narušitel nesl transparent vyjadřující podporu Tibetu, zasáhnout musela ochranka.

Podle agentury Reuters se v blízkosti historického areálu pohybovalo zhruba 25 demonstrantů, těsný kordon policistů se podařilo narušit jen jednomu z nich, osmačtyřicetiletému Tibeťanovi.

Liou Čchi ale svou řeč nepřerušil a zůstal klidný. Do celého světa hlásal: "Olympijský oheň bude šířit světlo a štěstí, mír a přátelství, naději a sny všech Číňanů i lidí celého světa." K incidentu se vzápětí přihlásila pařížská organizace Reportéři bez hranic.

"Pokud je olympijský oheň posvátný, musí být stejně tak i lidská práva. Nemůžeme nechat čínskou vládu uchopit olympijský oheň, symbol míru, bez toho, aniž bychom neupozornili na dramatické porušování lidských práv v této zemi," stojí v jejím prohlášení. Policie zadržela rovněž jednoho Tibeťana a jednoho řeckého fotografa v místě, kde se demonstranti shromaždovali.

Podle zahraničních agentur byl přímý přenos z Olympie v čínské televizi v době incidentu přerušen a nahrazen předtočenými záběry. Žádný z komentátorů neinformoval o tom, co se přímo na místě událo. K situaci se nevyjádřil ani komentátor řecké televize.

O několik desítek minut později došlo k dalšímu protestnímu aktu, když si tibetská žena zahalená do červené látky lehla na cestu před běžce s pochodní poblíž Olympie. Další protestanti skandovali hesla "Svobodný Tibet" a "Hanba Číně". více o demonstraci zde

Šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nebyl z celé situace znepokojen: "Je vždy smutné, když se objeví protesty. Nešlo ale o násilné akce a myslím, že to je nejdůležitější," řekl agentuře AP.

Roggeho konfrontoval již v neděli zástupce organizace Studenti pro svobodný Tibet a požadoval vypuštění území Tibetu z trasy olympijské pochodně. "Respektuji váš případ. Ale nebudu se pouštět s vámi do dalších diskusí," odvětil mu prý při setkání v hotelové hale.  

Organizátorům ceremoniálu vyšlo vstříc počasí. Ve chvíli, kdy se nad Olympií rozestoupily mraky, mohla Nafpliotuová zapálit v rozvalinách chrámu bohyně Héry oheň tradičním způsobem pomocí parabolických zrcadel.

Oheň bude putovat Řeckem týden. Jako první člen štafety nesl pochodeň stříbrný medailista z aténské olympiády v taekwondu Alexandros Nikolaidis.

V řecké metropoli ji pak převezmou zástupci organizačního výboru a dopraví do Pekingu. Tam se cesta ohně rozdělí, jedna pochodeň obletí svět, druhá zamíří na Mount Everest.

Na nejvyšší horu světa by ji měla skupina horolezců vynést na začátku května, kdy lze v Himáláji očekávat nejpříznivější počasí. Pochodeň je konstruována tak, že by oheň neměl uhasnout ani v řídkém vzduchu a extrémním počasí. Pro každý případ však při každé olympijské štafetě zůstává jedna záložní pochodeň v Řecku.

Pochodeň ponesou tisíce běžců. Jako obvykle mezi nimi budou nejen slavní sportovci, ale i herci a politici. Po násilně potlačených nepokojích v Tibetu se olympijská štafeta může na mnoha místech světa setkat s protesty.

Tibeťané v Londýně dokonce plánují svůj paralelní běh. Žádné z měst na cestě však svou podíl na štafetě neodřeklo. Na olympijském stadionu v Pekingu vzplane oheň při zahájení her 8. srpna.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze