Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zapálení olympijského ohně ohrožují mraky

Zapálení olympijského ohně - Herečka představující kněžku nese nádobu s ohněm před chrámem bohyně Hery v antické Olympii, kde se uskutečnila zkouška slavnostního zapálení olympijského ohně. | foto: ČTK

24 2004
Atény - I když se během olympiády v Aténách v srpnu očekávají vysoké teploty, středeční generální zkoušku na zapálení pochodně v Olympii narušila nepřízeň počasí. Mraky, prudký vítr, déšť a zima dokonce donutily herečky představující kněžky bohyně Héry ukrýt se před zimou. Nakonec se přeci jen podařilo oheň zažehnout.

Plamen ohně by měl vzplanout v den výročí vyhlášení řecké nezávislosti díky paprsku slunce a skleněné čočce v bájné Olympii na Peloponéském poloostrově, kde se před 2780 lety zrodila olympijská myšlenka.

V roce 1896 byly olympijské hry obnoveny. Letos změří síly sportovní výkvět světa v Aténách od 13. do 29. srpna.

Pořadatelé mají na čtvrtek připraven rezervní plamen, z něhož by v případě nepřízně počasí oheň zapálili. "Ale modlíme se, aby nepršelo a na chvíli vysvitlo sluníčko. Ceremoniál jinak ztratí vznešenost," řekl předseda organizačního výboru Lambis Nikolaou.

Pochodeň premiérové navštíví všechny světadíly s výjimkou Antarktidy a rovněž poprvé se vrátí na místo, kde bude zažehnuta. První úsek štafety poběží řecký oštěpař Konstantinos Gatsiudis, který oheň předá ruskému plavci Alexandru Popovovi.

Na cestě zpět do Atén zavítá pochodeň do všech někdejších hostitelských měst letních her a objeví se premiérově i v Jižní Americe a Africe. Do Řecka se olympijský symbol vrátí 9. července a zůstane v dějišti až do slavnostního zahájení.

Zapálení olympijského ohně se zúčastní také předseda MOV Jacques Rogge, který rovněž podnikne inspekční cestu po aténských sportovištích.

Autoři: ,


Nejčtenější

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze