Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Zápasníka Válu zklamala hlava. Necítil jsem ruce, ztvrdly mi, říká

Český zápasník David Vála prohrál s Kubáncem Falcone Estradou. (7. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2012
Pral se odvážně, ale více než jednoho zápasu se na olympijských hrách v Londýně nedočkal. Český zápasník v řecko-římském stylu David Vála prohrál hned ve svém úvodním utkání. V kategorii do 96 kg podlehl Juniorovi Falconu Estradovi z Kuby.

Válovi po prohře ještě zbývala naděje na bronz. Pokud by se Estrada probojoval do finále, Vála by se dostal do oprav. Systém soutěže je totiž takový, že všichni, kteří s pozdějšími finalisty vypadli, automaticky postupují do nového semifinále. Vála měl smůlu, potřeboval, aby Kubánec vyhrál o zápas více.

Fotogalerie

Čtyřiatřicetiletý několikanásobný mistr republiky nemusel při svém návratu na olympiádu po osmi letech absolvovat kvalifikaci a podobně jako většina z 19 zápasníků postoupil přímo do osmifinále, kde ho čekal o osm let mladší Estrada.

Poté, co si oba soupeři připsali v úvodních dvou dvouminutovkách shodně po bodu za úspěšnou obranu ve chvíli, kdy se jejich protějšek neprosadil v parteru, byl stav vyrovnaný 1:1.

"Věděl jsem, že je vynikající nahoře. Zkoušel jsem něco udělat dole nebo spoléhat na štěstí," řekl Vála.

Podobný průběh bez bodovaných akcí mělo i třetí dějství a los následně rozhodl, že v závěrečných 30 vteřinách musí útočit Vála. Estrada se ovšem v parteru ubránil a to mu stačilo na postup.

Zkušený český zápasník tak nyní musí doufat v úspěšné Kubáncovo tažení, aby se ještě v Londýně představil na žíněnce a mohl bojovat o vylepšení předešlých umístění ze Sydney 2000 (deváté místo) a Atén o čtyři roky později, kde byl čtrnáctý.

Vála se při utkání, zvláště v třetí části, necítil dobře. Vůbec mu duel podle jeho slov nesedl. "Opravdu jsem se, jak se říká, zatavil. Necítil jsem ruce, ztvrdly mi. Nevím, jestli to bylo atmosférou, trémou... Hlava hraje jako vždy strašnou roli," řekl.

Zkušený český zápasník musel posléze doufat v úspěšné Kubáncovo tažení, aby ještě mohl v opravách bojovat o vylepšení devátého místa ze Sydney 2000 a čtrnáctého z Atén o čtyři roky později.

Tyto naděje ale vzaly za své. Estrada sice ještě zvládl čtvrtfinálový boj s Tunisanem Hasinem Ajarím, ovšem Íránec Rezají ho do finále nepustil. Nakonec byl Rezají ze všech zápasníků nejlepší, ve finále porazil bronzového z MS Rustama Totrova z Ruska.

Zlato v kategorii do 66 kg získal pro Koreu bronzový medailista z mistrovství světa Kim Hjon-un, jenž ve finále porazil Maďara Tamáse Lörincze. Bronz získali olympijský vítěz z Pekingu Steeve Guénot z Francie a Gruzínec Manučar Cchadaja.

Výsledky OH - zápas

Řecko-římský styl:
Do 66 kg:
1. Kim Hjon-un (Korea), 2. Lörincz (Maď.), 3. Cchadaja (Gruz.) a Guénot (Fr.), 5. Stäbler (Něm.) a Mulens (Kuba), 7. Venckaitis (Lit.), 8. Lester (USA).

Do 96 kg: 1. Rezají (Írán), 2. Totrov (Rus.), 3. Lidberg (Švéd.) a Aleksanjan (Arm.), 5. Estrada (Kuba) a Dějničenko (Běl.), 7. Guri (Bulh.), 8. Arusaar (Est.), ...12. Vála (ČR).

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze