Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Zápasník Švec: Pokud je soupeř cítit, nevšímám si toho

Marek Švec při on-line rozhovoru - Zápasník Marek Švec při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. | foto: David Votruba, iDNES.cz

1 2008
Se skrytou touhou získat jednu z medailí pojede do Pekingu Marek Švec. Zápasník, který na olympijských hrách bude jediným českým reprezentantem v tomto odvětví momentálně léčí zraněné rameno, přesto věří, že do Číny odcestuje stoprocentně fit. A myšlenky na zlato? "Bude k tomu potřeba i kousek štěstíčka," uvedl Švec v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Pětatřicetiletý Marek Švec bude v Pekingu jediným českým zápasníkem. V kategorii do 96 kilogramů by rád navázal na svou sbírku dvou stříbrných a tří bronzových medailí z mistrovství světa či Evropy. "Cesta ke zlatu bude čtyři až pět zápasů," popsal olympijskou soutěž.

Čtenáři iDNES.cz měli o rozhovor se zápasníkem zájem, poslali mu celkem padesát otázek.

. ODPOVĚDI Marka švece ČTĚTE zde

I když Peking by Švec rád považoval za vrchol své kariéry, končit ještě nehodlá. "Ještě tak rok, dva. Uvidíme, jak na tom budu se zdravím," odpověděl. Přiznal však, že v pětatřiceti už by mohl závodit ve veteránské kategorii. "V olympijském závodě rozhodně budu nejstarší."

Čtenáři měli i netradiční dotazy. Švec tak musel vysvětlovat pravidla volného a řecko-římského stylu. Padla i otázka, co se dá dělat, pokud soupeř před duelem nepoužil deodorant. "Člověk si toho v tom závodním vypětí nevnímá a vůbec si toho nevšímá. A co se týče protestů, na tohle pravidla nepamatovala a ani to nijak neřeší," usmál se.

Jednomu čtenáři poradil, že zápasit se dá i rekreačně. Jinému zase, že začít se na republikové úrovni dá i ve dvaceti letech.
 
Před olympijskou soutěží ho nečeká jen léčba zraněného ramene, ale také shazování přebytečných kil. "Musím jich tak osm shodit, problém v tom nevidím," doplnil Švec.O medaili z Pekingu hovoří opatrně

Marek Švec bude jediným českým zápasníkem pod pěti kruhy. Účast na nejprestižnějším sportovním svátku si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu vybojoval na loňském mistrovství světa v Ázerbájdžánu, kde v kategorii do 96 kilogramů vybojoval bronzovou medaili.

Celkem získal na vrcholných šampionátech pět cenných kovů, ani jeden však nebyl zlatý. 

Přestože patří k nejlepším zápasníkům světa, o medaili hovoří opatrně. "O cílech jsem  nahlas mluvil už kdysi, ale pak se to zvrtlo. Ve skrytu duše doufám v úspěch, vybojovat cenný kov by bylo krásné," usmívá se.

Na olympijských hrách se představí potřetí. V Atlantě 1996 skončil při své premiéře osmý, o čtyři roky později v Sydney osmnáctý. V Aténách nestartoval, když se předtím nedokázal vinou vyhřezlé ploténky dostatečně připravit na olympijskou kvalifikaci.

Bohužel ani letos se mu nevyhýbají zdravotní trable. Dubnový evropský šampionát absolvoval se zraněným ramenem, od té doby klade velký důraz na rehabilitaci. K tomu se v posledních týdnech přidaly problémy se zády.

"Normálně trénuju, ale nezávodím," říká muž, který se nedávno vrátil z měsíčního soustředění v americkém Colorado Springs. "Prostředí i vybavení kempu bylo vynikající, soustředění splnilo svůj účel," zhodnotil přípravu Švec.

Momentálně tak spíš než na žíněnce leží na masážním stole a rehabilituje. "Pracujeme na tom. Věřím, že brzy budu zase stoprocentně fit," hlásí Švec.

. Předolympijské on-line rozhovory

BUDE

8. července: zatím není určeno
15. července: Petr Korbel (stolní tenis)

BYLO 
* Barbora Špotáková (oštěp)
* Miroslava Knapková (veslování)
* Věra Cechlová (disk)
* Lucie Grolichová (moderní pětiboj) 
* Petr Lazar (dráhová cyklistika) 
* Libor Capalini (moderní pětiboj)
* Lenka Marušková-Hyková (střelba) 
* Kateřina Baďurová (skok o tyči)
* Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
* Václav Chalupa (veslování)
* Lenka Šmídová (jachtink)
* Ondřej Synek (veslování)
* Svatoslav Ton (výška)
* Martin Doktor (kanoistika)
* Jiří Jedlička (plavání)
* Tomáš Dvořák (desetiboj)
* Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (veslování)
* Pavel Petřikov (judo)
* Jaroslav Bába (výška)
* Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
* Jan Sychra (střelba - skeet)

Autor:


Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze