Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zápisník OH: Dva pohledy na jednu pochodeň

11 2008
Peking - O protestech na trati olympijské pochodně se v čínských periodicích dočtete minimálně. Na rozdíl od zpráv plných entuziasmu. Pondělní vysílání americké stanice CNN, která přinášela přímý přenos z Londýna, bylo naopak na většině území Číny vypnuto, jakmile se k pochodni dostali protestující.

"Sledovala jsem CNN, když opět, stejně jako v období nepokojů v Tibetu, obrazovka zčernala. Zemi, kde člověk nemá přístup k seriózním médiím, nelze považovat za hodnou her," rozzuřila se jedna ze zahraničních  obyvatelek Pekingu.

Olympijský zápisník
Co se děje v Číně
před startem her

Americká televizní stanice má nyní v Číně kvůli svým odvážným reportážím velké problémy. Rušení signálu je tím nejmenším. Do redakce jim denně přicházejí anonymní dopisy hrozící smrtí redaktorům či vypálením kanceláře.

Čínská média informovala o pouti štafety v Londýně a Paříži jako o úspěšných akcích, kde byly pouze malé problémy s představiteli separatistických skupin.

"Narušitelé byli vždy zadrženi a potrestáni za svou troufalost," uvedla tisková agentura Xinhua s tím, že v Paříži mnoho diváků hlasitě nesouhlasilo s pokusem narušit štafetu.

V pořadu Dialog na čínské televizní stanici CCTV 9 pak promluvil doktor Kao Č’-kchaj z Čínské národní asociace pro mezinárodní studia: "Důležité je zdůraznit, že protesty jsou v těchto zemích naprosto běžné a často i legální! Je potřeba pochopit západní média, jejich odlišný pohled na demokracii, svobodu slova a tisku, a uvědomit si, že tamější lidé a novináři kritizují i své vlastní vlády a politiky," osvětloval.

O vynucené změně trasy pochodně se místní média také zmiňují pramálo.

Podle oficiálních stránek her navíc západní média nepravdivě informovala, že olympijská pochodeň byla uhašena. Ťuan Ju, mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČLR, prohlásila: "Z důvodu uchránit bezpečnost a posvátnost pochodně bylo nutno, po zvážení aktuální situace, jen dočasně pozměnit trasu."

Na stránkách deníku China Daily mluvčí městské olympijské organizace Wang Chuej slíbila, že štafeta bude na své mezinárodní trase pokračovat. "Veřejnost je velmi rozzuřena sabotážemi iniciovanými několika separatisty," dodala.

Čínská média se nevyjadřovala ani ke kritickým připomínkám prezidenta MOV Rogga při zasedání v Pekingu. Citovala jen jeho věty o olympijské soudržnosti a slib neblokovat hry. Jeho požadavek vyšetřit kauzu Tibet se v žádném dostupném tisku neobjevil.

Zato komentátor páteční přílohy deníku China Daily psal: "Olympijské hry 2008 budou dobrá příležitost, jak ukázat naše ekonomické a kulturní úspěchy spolu s rozvojem měst. Vždyť všichni vědí, že jsme národ plný víry a světová supervelmoc a všichni jsou ohromeni našim ekonomickým boomem."

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze