Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zapomínal jména, ale Nagano v paměti zůstává

20 2002
Salt Lake City - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Měl dělat na olympiádě kapitána hokejové reprezentace, ale těžký otřes mozku Petra Svobodu zastavil. Už čtrnáct měsíců nehraje a ještě dlouho hrát nebude. Aspoň se do Salt Lake City přijel podívat. "Nefandím nahlas, ale uvnitř to vře. Při zápase v NHL to ještě jde, ale pro olympiádu člověk dýchá," řekl střelec slavného finálového gólu z Nagana, kterým porazil Rusko. Viděl zápas s Kanadou, včera se šel dívat na sprint Kateřiny Neumannové.

"Zná mě z Nagana, je to docela šikovná holka." Dnes bude mezi fanoušky  trpět při čtvrtfinále s Ruskem. „Hrajeme opravdu dobrý hokej, kluci mají  šanci to vyhrát znovu. Jen těch pár chyb, co dělá obrana, už se v play off  nesmí stát." Je stejný jako dřív, v obličeji i s trochu neurovnanou češtinou.

Bydlí v hotelu, patnáct kilometrů od Salt Lake City, dodržel slib, že  přijede. Chtěl by na hřiště vletět, má nutkání vzít si hokejku a stoupnout si do  obrany. Jenže na hokej musí zapomenout. Zatím. Sezona NHL je pryč, začátek  další v nedohlednu.

Vrátí se ještě někdy na led? "Moc to nevidím, ale doufám. Člověk musí věřit. A když to nevyjde? Dám přednost rodině a najdu si jiný  smysl života." Zranění bylo příliš vážné. Ještě dnes se občas Svobodovi zatočí hlava, ale pomalu si zvyká. "Horší je, že mi zůstávají problémy na  rentgenových snímcích."

Až za pár měsíců jej čeká další prohlídka. První půlrok po úrazu zapomínal jména lidí, potkal známou tvář a nemohl si  vzpomenout, kdo to je. "Mám hrozný strach, že zapomenu úplně všechno. Sedm  měsíců jsem bojoval jen o to, abych se probudil a všechno bylo, jak má být.  Díky bohu, že se to zlepšilo a jsem zase normální."

Občas hraje tenis, s  Ivanem Hlinkou si nedávno na Mallorce dali partičku golfu. "Ten otřes musel být opravdu velký, když jsem s Ivanem prohrál," smál se. Dělá sporty bez kontaktu, nesmí spadnout a narazit si hlavu. Hrozí, že by pak mohl zapomenout i na zlaté Nagano.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz