Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Zařídím olympiádu. Zn. Rychle a kvalitně

Tomáš Petera - Tomáš Petera, vlivný muž českého sportu. | foto: MF DNES

23 2007
Praha - V ruském městě Soči budou zimní olympijské hry. A může za to mocně lobbující prezident Vladimir Putin – tentokrát z Kremlu přišel mráz, jenž spálil naděje Salcburku i Pchjongčchangu. Největší sportovní party, pro změnu v létě, by ráda i Praha. Jenže kdo je jejím trumfem ve vysoké hře?

Hlava státu vynikající v basketbalu to není. Ani primátor zdolávající velehory ne. Je jím dravý byznysmen Tomáš Petera.

Text vyšel na názorové stránce MF DNES

Metropole konání olympiády raději svěřila soukromníkovi. Může se to zdát zvláštní, na druhé straně asi v městských či státních službách nejsou lidi. Navíc spoléhat na to, že erár něco zařídí, bývá čekání na Godota. A Petera má rezidenci sice v Monte Carlu, ale evidentně existuje.

Sám o sobě skromně říká, že je jen dělníkem her, ale ve skutečnosti je šéf s důležitými kontakty. První muž společnosti Praha olympijská, která má kandidaturu na starosti. Prostě někdo jako pan Olympiáda, Mr. Olympics.

Pozor, neplést s titulem Mr. Olympia, ten náleží nejlepšímu světovému kulturistovi. Ačkoli jedna podobnost tu je: Petera na sebe pozoruhodně rychle nenabaluje svalovou hmotu, ale akce, pod kterými je jeho podpis. Je to hotový podnikatelský Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Namátkou: do Ostravy vozí nejlepší atlety na mítink Zlatá tretra, v Praze pořádal prestižní basketbalový turnaj Final Four.

Vedle toho někdejší trenér Petra Kordy dělal kapitána reprezentačním tenistkám.
A také měl stát za kandidaturou Jana Železného na šéfa Českého olympijského výboru, zatímco jeho firma mnohé významné sportovce zastupovala. Jiný by z toho měl kruhy pod očima – velké jako ty olympijské.

Jenže renesanční záběr je také úskalím, o nějž se Peterovy vlohy mohou rozbít. Možná se naplní předpověď, že doplatí na další košaté aktivity, tentokrát ve fotbale. Ovládá prý totiž několik klubů najednou, což není povoleno.

Naposledy bývalý poslanec Michal Kraus vytroubil do světa, že Petera je majoritním vlastníkem SK Kladno, v jehož čele "kakaový král" stál. Přitom každý žáček v kopačkách ví, že Petera kraluje přinejmenším i Baníku Ostrava.

Když před třemi lety dojednal jeho koupi, bylo komické sledovat, jak urputně prohlašoval za majitele jednoho z členů své tenisové party Daniela Vacka.

Na veřejnosti ho vodil jako cvičeného medvěda z cirkusu. Petera mu oficiálně jen vypomáhá – což znamená, že dojednává všechny důležité přestupy a obchody. A coby pouhý poradce začal organizovat skupinu vybraných klubů, aby si spravovaly ligu.

Pravdu ostatně "propálil" nový generální manažer Baníku Werner Lička. Ten vděčně řekl, že mu Petera svěřil vlastní klub. Ze severu následně došlo rekomando dementi, že neználek Lička nepochopil vlastnickou strukturu. Aha.

Petera by měl ubrat disciplíny, nemusí nutně zvládat podnikatelský desetiboj. Jinak se nemůže divit, že se vystaví podezření ze střetu zájmů. Třeba když prosazuje renovaci Městského stadionu v Ostravě, aby se i severomoravská metropole mohla na olympiádě podílet.

Své partie přece promýšlí na několik tahů dopředu...

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze